btbilgi

2016 yılında Cezayir hükümetinin Eğitim Bakanlığı, ülkenin internet servis sağlayıcılarından ilginç bir talepte bulunmuş. Liseye giriş sınavlarında kopya çekmesin diye, kullanıcıların sosyal medya sitelerine erişiminin engellenmesi istenmiş. Çünkü sınav sırasında çeşitli sosyal medya hesaplarında sınavda yer alan soru kağıtları paylaşılıyormuş. 2017’de bu önlem pek işe yaramamış ve sınav kağıtlarının yayılması durdurulamamış. Hükümet 2018’deki lise giriş sınavlarında çözümü interneti komple kapatmakta bulmuş.

Cezayir çapında internet kapatma operasyonu 20 Haziran Çarşamba günü, ilk lise giriş sınavı ile başlamış. Ülke çapında internet erişimi, sınavın önünde ve arkasında saatler boyunca kesilmiş. Bu uygulamanın önümüzdeki Pazartesi günü, yani 25 Haziran’da gerçekleşecek son sınav bitene kadar devam edeceği raporlanmış.

Hükümetin sınavlarda kopya çekilmesini engelleme konusundaki kararlılığı o kadar güçlü ki, interneti komple kapatmakla da kalmamış durumda. Guardian gazetesinin haberinde sınav kağıtlarının basıldığı tesislerde güvenlik kameraları ve telefon sinyal engelleyiciler yerleştirildiği aktarılmakta. Ayrıca lise sınavının yapılacağı okullarda metal tarayıcı dedektör cihazları da kurulmuş. Böylece öğrencilerin 2 bin’den fazla sınav salonuna herhangi bir akıllı telefon, tablet veya başka bağlantılı cihaz sokmaları engellenmiş.

Cezayir Eğitim bakanı Nouria Benghabr alınan sert önlemlerden memnun olmadıklarını, fakat şimdiye kadar yaşanan sınav kağıdı sızıntılarından fazlasıyla rahatsız olduklarını ve tekrarlanmasına asla izin vermeyeceklerini ifade ediyor. Ülke çapında tüm işi internete bağlı olan çalışanlar ise uygulamaya isyan ediyormuş. Sınavlara 700 bin’den fazla öğrenci giriyor, kopyadan korunmuş eğitim sisteminde sonuçlar ise 22 Temmuz’da açıklanacak.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.