btbilgi

Hava durumu ve haber sitesi The Weather Channel, sunum videoları için özel bir teknoloji ile dikkat çekiyor. Sitenin fırtına haberleri için stüdyosunda kullanmaya başladığı teknoloji, XTREME ismi verilen bir grafik paketi. ‘Immersive Mixed Reality’ (Sürükleyici Karmaşık Gerçeklik) olarak ifade edilen bu video grafik sistemi gerçek stüdyo ortamına, gerçekten ayırt edilemeycek kadar sahici duran nesneler ve efektler ekleyebiliyor.

Weather Channel bu sistemin ilk demosunu bu hafta içindeki bir fırtına uyarısı için kullandı. Stüdyonun ortasında canlı yayın sırasında bir elektrik direği devrildi. Ayrıca fırtına sırasında uçan nesneler stüdyonun duvarlarını parçaladı. Olaylar bu kadarla da kalmadı, en sonunda fırtına yüzünden uçan bir otomobil stüdyonun ortasına düştü. Bunlar olurken sunucunun kenarlara doğru kaçıştığını görebiliyorsunuz. En sonda ise stüdyonun fırtına yüzünden yerle bir olmasını izliyoruz.

Karmaşık gerçeklik grafik sistemi, Norveçli yapım stüdyosu The Future Group’un özel kamera düzenekleri ile gerçekleşiyor. XTREME sisteminin grafikleri ise, oyun dünyasının çok sık kullanılan üç boyutlu grafik motoru Unreal Engine ile hazırlanmakta. Unreal Engine çok gerçekçi video grafikleri yarattığı için özellikle tercih edilmiş.

Weather Channel Tasarımdan Sorumlu Müdür Yardımcısı Michael Potts, bu yeni uygulama ile ilgili açıklamasında “Hava durumu hikayelerimizi izleyicilerimize asla unutamayacakları, yoğun hissedilecek bir yöntem ile aktarmak istiyorduk. Ekranda müthiş anlar yaratmak peşindeyiz. İzleyicileri sunumların içine çekmek ve içeriklerimizin daha paylaşılabilir hale gelmesini arzu ediyoruz” sözlerine yer veriyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.