btbilgi

Güvenlik yazılımları şirketi Bitdefender’ın ‘Gençler ve Çevrimiçi Tehditler Raporu’ (Teens and online Threats), gençlerin sosyal medyada başlarına gelenlerle ilgili. Sosyal medya ve online ortamlardaki siber zorbalık yeni bir şey değil, fakat sorun giderek büyümekte. Araştırmaya göre, her 10 Amerikalı gençten 3’ü siber zorbalık ile baş etmeye çalışıyor. Gençlerin siber zorbalık ile karşı karşıya kaldığı en büyük platform Instagram. Onu sırasıyla Facebook, Snapchat, Kik ve Youtube izliyor.

Yapılan araştırmada Instagram yüzde 40 oranla siber zorbalığın en yaygın karşılaşıldığı online ortam. En çok hedef alınan kesim ise 14 ile 16 yaş arası gençler. Araştırmaya katılanların yarısı zorbalıkla karşılaşan arkadaşları olduğunu da aktarmakta. Facebook ve Snapchat’in siber zorbalık listesindeki yeri yüzde 31 ile ikincilik. Onları yüzde 27 ile Kik ve yüzde 21 ile Youtube takip etmekte. Kik’te en çok 14 ile 16 yaş arasındaki gençler, Facebook, Whatsapp ve Pinterest’te ise en çok 12 ile 14 yaş arası çocuklar siber zorbalığa maruz kalıyor.

Raporda siber zorbalık vakalarına karşı alınabilecek önlemlerden de bahsedilmiş. Mesela gençlerin tanımadığı kişilerden gelebilecek istenmeyen yorumları ve mesajları önlemek için, profillerini gizli hale getirmeleri öneriliyor. Daha fazla beğeni veya yorum almak için #like4like, #followme, #tbt, #followforfollow #instagood, #instadaily #picoftheday veya #tagforlikes gibi çok dikkat çeken hashtag kullanarak fotoğraf paylaşmamak da önerilerden bir diğeri.

Gençlerin kendilerini veya arkadaşlarını hedef alan biri ile karşılaştıklarında, bu kişiyi engelleyip şikayet etmeleri önemli. Gençlerin yapılan zorbalığa ortak olmaması için, gönderilen ve zorbalık içeren herhangi bir mesajı başkalarına iletmemesi de tavsiye ediliyor. Son olarak da siber zorbaların daha ileriye gidip hacker operasyonları ile bilgisayarlara sızma ihtimaline karşı, kullanıcıların profesyonel seviyede siber güvenlik yazılımları kullanılması önerilmekte.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.