btbilgi

Kargo konteynerleri son yılların en popüler mimari trendlerinden biri haline geldi. Bu nesnelerin modüler inşa blokları olarak kullanımı sayesinde, çok ilginç projelere imza atmak mümkün. İster ölçeklenebilir bir otel, isterseniz de portatif ev yapın ve dünyanın istediğiniz yerine kolayca yollayın. Peki bunların Bitcoin ile ne alakası var? Estonya kökenli Nordcoin firması kriptopara madenciliği ile konteynerleri biraraya getirip, esnek ve etkili bir çözüm meydana koymuş durumda.

Nordcoin’in geliştirdiği Mobil Madencilik Ünitesi (Mobile Mining Container) içinde 240 adet küçük kripto madencilik bilgisayarı bulunan bir konteyner. Normalde konteyner biriminin sabit madencilik yapılarından teorikte bir farkı bulunmamakta. Ama konteyner birimleri istenilen her yere pratik şekilde götürülebildiği için, buradaki asıl amaç elektrik üretimi fazlasının olduğu yerlere taşınması. Ayrıca hareket halinde ve istenilen temiz kaynak dağıtıcısına bağlanabilen bir madencilik çözümü, kriptoparaların devlet servislerine bağımlılığını da azaltarak, merkezileşmeyi engelleyebilir.

Kripto madencilik operasyonları çok büyük miktarda elektrik tüketiyor. Digiconomist’in verdiği bilgiye göre madencilik operasyonları 2018 sonuda dünya çapında 71,12 Terawatt/saat elektrik harcayacak. Bu da Avusturya’nın yıllık ülke çapında tükettiği elektriğe neredeyse denk. Kripto madenciliğin sonu kısa sürede gelecek gibi görünmüyor. Ama zamanla daha verimli ve enerji kaynaklarını daha iyi kullanan çözümlere ihtiyaç olacağı kesin. Ayrıca sabit kripto madencilik tarlalarının ne kadar ısı yaydığı ve bunları soğutmak için gerekli ekstra enerji de düşünülürse, mobil bir çözümün soğuk noktalara taşınabilir olması kulağa mantıklı geliyor.

Bitcoin ve konteyner birleşti: Nordcoin Mobil Madencilik ÜnitesiTüm Nordcoin madencilik konteyner üniteleri aktif hava akışı kontrol sistemi, güvenlik kameraları ve uzaktan kontrol altyapısı ile geliyor. Fakat aslında müşteriler bir konteyner satın almıyor. Firmanın iş modelinde müşteriler ‘Nordcoin Token’ (NRDC) denilen bir anlaşmaya imza atıyorlar. Bu da müşterilere konteynerdeki bilgisayarlar tarafından üretilen kriptopara kapasitesinin bir kısmını kiralama fırsatı veriyor. Müşteriler yatırımlarının karşılığı olan miktarı, bellibaşlı kriptoparalar şeklinde alabilecekler. Firma ön sipariş ile talep toplamaya başlamış, bir ay içinde de halka açık şekilde anlaşma satışı başlatılacak.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.