btbilgi

Son yıllarda sıklıkla bahsedilen dijital dönüşüm kavramı, çoğunlukla şirketlerin ve kurumların içinde bulundukları bir süreç oalrak algılanmakta. Fakat dijital dönüşüm sadece kuruluşları değil, bireyleri de epeyce ilgilendiriyor. Günümüzde teknolojinin imkanlarından faydalanan, ofis hayatından sıkılan ve seyahat etmeyi seven bir çalışan kitlesi oluşmakta. Dijital dönüşüm danışmanlığı firması Me Consultancy, dijital göçebe (digital nomad) denilen bu kitlenin Türkiye’deki temsilcilerinin 10 bin kişiyi geçtiğini aktarmakta.

Merkezinde ‘lokasyon bağımsızlığı’ bulunan dijital göçebe kavramı ilk kez 2006 yılında Lea Woodward tarafından ortaya konulmuş. Ama ondan da önce ilk örnekleri arasında, 1983’de bilgisayarı ile gezen ve bununla ünlenen Steve Roberts gibi isimler bulunuyor. 1985 yılında ilk uydu internet sistemi olan Motosat’ın yaygınlaşması ile bu akımın hayata geçtiği kabul edilmekte.

Dijital göçebeler ile ilgili belli başlı özellikler ise şu şekilde listelenebilir:

  • Dijital göçebeler için internet bulunan her yer bir ofis heline gelmekte. Bu kişiler kapalı ve sıkıcı ofislerde çalışmayı reddediyor.
  • İş yaparken seyahat etmeyi seviyorlar, özellikle Güneydoğu Asya ülkeleri ideal destinasyonlar. Bu ülkelerin vize konusundaki göreceli rahatlığı ve kur açısından avantajı onları çekici hale getiriyor.
  • Dijital göçebe çalışan iş görüşmesi ve iş saatlerini kendisi belirlemeyi seviyor. Çalışma periyotlarını esnek tutmayı ve geleneksel kalıplarda sıkışık kalmamayı tercih ediyor.
  • Çeşitli ülkelere seyahat etme şansı olan dijital göçebeler çeşitli dilleri öğreniyor ve uluslararası kültür kazanarak, hayata bakış açısından daha yaratıcı olmayı benimsiyorlar. Bu da bu türden görevlerde onları ofislerde sabit çalışanlara göre avantajlı hale getirebiliyor.
  • İşe giriş çıkış saatleri, izlenme gerginliği, iş yetiştirme baskısı gibi iş hayatının ciddi sorunlarını kenara koyuyorlar. İstedikleri ülkelere seyahat ederek, istedikleri meslek ve sektörden iş alıyorlar. İstedikleri ülkelerde istedikleri kadar kalıp belirledikleri gün kadar çalışma saatlerini oluşturuyorlar.
  • Freelance çalışma kültürünün giderke yaygınlaşması, dijital göçebe için önemli bir faktör. Bu türden çalışanları benimseyen uluslarası şirketler, göçebeler açısından çekim merkezleri oluşturmakta.
  • Teknolojiyi iyi kullanıyorlar. Kablosuz internet hizmetleri, akıllı telefonlar, bulut bazlı uygulamalar ve depolama servisleri, voice-over-IP/Skype gibi alternatif iletişim yöntemlerine hakimler.
Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.