btbilgi

Lego firması fiziksel oyuncak sektörünün yapı taşlarından birini oluşturmakta. Çocuklarda hayal gücünü ve hikaye anlatmayı tetikleyen blokları tüm dünya çapında sevilerek oynanıyor. Apple ise iPhone ve iPad cihazlarına eklediği ARKit 2.0 teknolojisi ile herkesi, artırılmış gerçekliğin ilk bakışta büyülü gibi duran interaktif ortamlarına taşımaya kararlı. Bu ikili güçlerini birleştirirse ne olur diye düşünecek olursanız, işte orası yepyeni bir dünyanın kapılarının açıldığı yer.

Bu ortaklığın renkli meyveleri, ilk kez Apple’ın Haziran ayı başında düzenlediği WWDC 2018 etkinliğinde tanıtıldı. Lego’nun inovasyondan sorumlu müdürü Martin Sanders, yaptığı sunumda ARKit 2.0 uygulamasının Lego setlerini nasıl canlandırdığının örneklerini gösterdi. Gerçek bloklardan oluşan oyun setleri ile Artırılmış Gerçeklik biraraya geldiğinde, çocukların (ve hatta büyüklerin bile) dikkatin cezbedeek yepyeni oyun şekilleri meydana çıkmakta.

Sanders sunumunda önündeki masada duran bir Lego setinin önüne bir iPad koyuyor ve uygulamayı açıyor. Tek butonla tablet ekranında fiziksel kitin etrafında sanal bir dünya oluşuyor. Yollar, ağaçlar ve hareket eden karakterlerle dolu bu dünya, gerçek ve sanalın birleştiği nokta. iPad ekranındaki uygulama kamera açılarını ve dijital blokları o kadar iyi kullanıyor ki, fiziksel kitin bitip sanal blokların başladığı yer neredeyse anlaşılamayacak kadar iyi.

Bu beceri ARKit 2.0 içindeki üç boyutlu nesne algılama özelliği sayesinde mümkün. Kullanıcılar bir kez algılanmış fiziksel Lego kitinin etrafına sanal olarak istedileri her şeyi ekleyebiliyorlar. Tableti fiziksel kite yaklaştırınca, binaların içinde sanal karakterlerin gezindiğini bile görebilirsiniz. Veya bir tuşla bina duvarlarını yok edip, içeridekilerin neler yaptığını izleyebilirsiniz.

Hatta karakterler ve belli nesnelerin üzerindeki ikonlara tıklayarak, birleştirilmiş Artırılmış Gerçeklik dünyasında mini oyunlar oynamak da olası. Mesela yangın çıkan bir binaya itfaiye aracı yollayıp söndürmek veya çatıda mahsur kalmış insanları helikopterle kurtarmak gibi. Lego ve Apple bu sene içinde App Store mağazasına bu özellikten faydalanan birçok uygulama geleceğini aktarmaktalar.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.