btbilgi

Haziran içinde gerçekleştirilen CeBIT 2018 fuarında, Huawei firması bir Araçların İnterneti (Internet of Vehicles  – IoV) çözümü tanıttı. OceanConnect IoV isimli platform, bilişim teknolojileri ve otomotiv endüstrisi arasında derin entegrasyon amacı ile geliştirilmiş. Akıllı ve bağlantılı araçların “dijital motoru” olarak tanımlanan platform, otomobil üreticilerinin dijital dönüşümü sürecinde avantajlar sağlaması ile dikkat çekiyor.

Platformun ana özelliklerinden biri, araçla ilgili koşulları ve sürüş davranışları gibi çok çeşitli verileri toplaması. Bu veriler otomatik olarak analiz edilmekte, bulut üzerinde insanların ve araçların “Dijital İkizleri” oluşturulmakta. Sürüş davranışlarından yola çıkarak oluşturulan seyahat senaryoları doğrultusunda, kullanıcılara akıllı içerikler ve servis önerileri verilebiliyor.

OceanConnect IoV platformu eş zamanlı olarak yüz milyonlarca bağlantıyı destekleyebilmekte. Platformun mimari yapısı, bağlı araçların birbirleriyle ve çevreleriyle iletişim kurmasını sağlayacak şekilde ölçeklendirilebiliyor. Platform sadece akıllı otomobiller için değil, akıllı bisikletten akıllı otobanlara kadar geleceğin çok çeşitli güvenli ve verimli ulaşım sistemlerine de uyumlu olacak biçimde tasarlanmış.

Platform bağlı olduğu küresel bulut ağı sayesinde, otomobil üreticileri operasyonel gereksinimlerini karşılamak için akıllı servislerden de faydalanabiliyor. Bir diğer ön plana çıkartılan özellik olan ekosistem etkinleştirme ise, otomobil üreticilerine dijital varlıklarının veri ve iş süreçlerini birbirinden ayrı yapılar aracılığıyla kontrol imkanı vermekte.

PSA Group’un (Peugeot, Citroën, DS, Opel ve Vauxhall’un dahil olduğu grup) sunduğu DS 7 Crossback modeli, ilk büyük çapta bağlantılı araç projesi olarak tanıtıldı. DS 7 Crossback modelinin Huawei’nin OceanConnect IoV platformu üzerinde geliştirildiği bilgisi verilmekte. Çin’de ve Avrupa’da piyasaya çıkan araç sadece bir ilk. Huawei platformun geliştirilmesi ve başka projelerde de kullanılması amacıyla, Çin kökenli FAW Grubu ve Guangzhou Otomobil Grubu ile stratejik iş birliğine de girmiş.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.