btbilgi

Geleceğin iş dünyası ve ekonomisi günümüzdekine hiç benzemeyebilir. Teknolojideki ilerlemeler sayesinde otomasyon bazı işleri elimizden alabilir. Ama yine de insan görevlilerin çalışacağı hala çok alan var. Sadece kendimizi biraz değiştirip, biraz eğitip yeni yetenekler edinmemiz gerekiyor. Kar amacı gütmeyen bir think-tank kuruluşu olan ‘Institute for the Future’ (IFTF), çalışanların geleceğin işlerine hakim olmak için sahip olmaları gerekli yetenek kategorilerini saptamış.

Fast Company’nin sitesinde verilen bilgilere göre, işte IFTF’in belirlediği geleceğin işleri için yetenek alanları:

Kişisel Marka Oluşturmak

“Başarıyı yakalamak için kendinizi farklılaştırmanız gerekli” diyor IFTF. Bir imaj oluşturmalı, güven duygusu yaymalı ve takipçiler yaratmalısınız. Kendiniz ile ilgili sunduğunuz izlenim hem en doğru iş ortamını bulmak, hem de oradaki iş arkadaşlarınızı, müşterilerinizi ve yöneticilerinizi kendinize güven hissi ile etkilemeniz açısından önemli. Sosyal medyadaki görünümünüz ile başlayın, profesyonel imajınızı cilalayın ve size deneyimleri ile destek olabilecek bir mentor edinin.

Dijital Dönüşüm Okuryazarlığı

Dijital dönüşüm her sektörü vuruyor, bu alanlardaki yetenek ve beceriler gittikçe daha önemli hale gelmekte. İnsanları, robotları ve makineleri beraber çalıştırmayı öğrenmeniz gerekli. Yapay zekalı asistanlar yakın gelecekte çok işinize yarayacaklar, ama zekalarını nasıl kendi faydanıza çalıştıracağınızı çözmeniz şartı ile. Hangi aracın ne işe yarayacağını, nasıl kullanılacağını ve ne zaman kullanılması gerektiğini bilen kazanacak.

Kendi Kabilenizi Yaratmak

Geleceğin ekonomileri paylaşımlı çalışma, freelance iş gücü ve kitlesel kaynaklama gibi yeni kavramlarla yoğuruluyor. Kariyer ve finansal tutarlılık peşinde koşarken, sizi en iyi destekleyecek şeylerden biri çevrenizdeki kişisel ağ olacak. Fırsatlara aç bir çalışan için networking faaliyetlri çok önemli durumda. İş hayatınız boyunca yeni insanlarla tanışın, başkaları ile ortak noktalarınızı geliştirin ve zamanı geldiğinde onlardan destek istemeye çekinmeyin.

Karmaşayı Anlamak

Karmaşık işler kaotik gibi gözükebilir. Hızla ilerleyen ve gittikçe karmaşıklaşan iş hayatında çeşitli noktaları birleştirerek yeni yollar yaratmak sizin elinizde. Yeni durumlara adapte olabilmek, gelecek açısında zorunlu bir yetenek. Yeni konuları anlamak, değişimi farketmek ve gerektirdiği becerileri zaman geçmeden kapmak bir alışkanlığa dönüşmeli. Bazen merdivende bir adım aşağı inerek, iki adım yükselebilemek için ihtiyaç olan fırsatı yakalayacağınızı unutmayın.

Esneklik

Kişisel hayat boyunca esnek olmak, çoğu zaman sorunları çözme ve engelleri aşmada çok işe yarar. Bu yetenek iş hayatında ise engelleri fırsata çevirmek için en önemli araçlardan biri olabilir. Esnekliği dönüşüm için kullanabilen çalışanlar, şirket kültürleri tarafından çok değerli sayılmakta. Çünkü kendisi de esneyemeyen ve dönüşemeyen şirketler başarısız olmaya mahkum. Çevrenize esnek davranabilen ve fırsatları size gösterebilen insanları toplamaya gayret edin.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.