btbilgi

Kriptoparalar son zamanlarda herkesin dikkatindeki trend konulardan biri. Dünya üzerinde çok değişik firmalar kriptopara ve blokzinciri kullanarak ilginç projelere imza atıyorlar. Her ne kadar kriptopara madenciliği operasyonlarının aşırı elektrik tüketimi gibi olumsuz yanları olsa da, UNICEF’in bağış amacı ile kullanması gibi olumlu örneklere de rastlıyoruz. Şimdi de çok sıradışı bir örnek var karşımızda, pedal bastıkça kriptopara ürettiğiniz Toba isimli bir elektrikli bisiklet.

Sağlıklı yaşamı seçmenin size böyle sıradışı bir faydası olacağını hiç tahmin etmezdiniz herhalde. 50cycles isimli bisiklet üreticisi İngiliz firmasının fikri olan Toba, ilk bakışta ünlü distopik dizi Black Mirror’ın bir bölümünden fırlamış gibi durmakta. Fakat arkasında yatan teknoloji ve vaatler gerçek. İlk bisikletler 2018’in Ağustos ayında müşterilere teslim edilmeye başlanacak.

Toba: Hem bisiklete binin, hem kriptopara kazanınToba bisikleti kullanırken her pedal çevirdiğinizde kriptopara kazanıyorsunuz. Bisikletle yapacağınız her 1.600 kilometre yol size 20 Sterlin değerinde LoyalCoin kriptoparası sağlayacak. Bu kriptoparayı isterseniz Bitcoin’e, Litecoin’e, XEM’e veya Digibytes’a çevirebilecek veya yakın gelecekte bu parayı kabul edecek online dükkanlarda harcayabileceksiniz. Ayrıca her pedalda Toba’ya özel bir dijital puan da elde ediyorsunuz. Bu dijital puanları da 50cycles mağazasından indirimli bisiklet aksesuarları satın almak amacıyla değerlendirebilirsiniz.

50cycles kurucusu Scott Snaith, bu ilginç uygulamaları ile ilgili şu açıklamayı yapmış: “Şu anda kullanıcılarımıza LoyalCoin kriptoparası sağlamak şeklinde çalışıyoruz. Ama ileride Toba bisikletin kendi kriptoparası olacak. Bu dijital para geleceğin binlerce kriptoparasından biri olarak, bisiklet kullanıcılarının aktif katılımı ile değerlenecek. Bu teknoloji geliştikçe ve kullanıcılar hediyeler kazanmaya başladıkça, en bizim şimdi olduğumuz kadar heyecanlanacaklarını tahmin ediyoruz.”

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.