btbilgi

2016 yılında kurulan Tech Drone League ve TDL Drone Sporları Kulübü’nün Türkiye Hava Sporları Federasyonu onayı ile organize ettiği 4 etaptan oluşan TDL drone yarışları liginin 2018 yılı 1. Etap yarışı 16-17 Haziran’da Forum İstanbul’da gerçekleşti. Drone Ligi 2017 yılında 16 etkinlik ile 280 bin seyirciye ulaşmış, 2018 sezonundaki hedef ise 1 milyon kişiye ulaşmak olarak açıklanıyor.

TDL Drone Ligi kapsamında, 2018 in ilk etap yarışında drone pilotları ilk kez 200 bin kişilik izleyicinin karşısına çıktılar. İki gün süren yarışlara ek olarak izleyiciler için interaktif ve teknolojik içerikler de hazırlandı. Maker standları, giyilebilir VR deneyimi, drone deneyimleme alanları, kişisel taşıma araçları, RC araçlar, DJ setleri, dans gösterileri, sahne şovları, e-spor turnuvaları ve drone simülatörleri gibi pek çok eğlenceli aktivite misafirlere sunuldu.

0’dan 200 km hıza 1,5 saniyede ulaşabilen yarış droneları, Forum İstanbul’a yayılmış ve özel engellerle dekore edilmiş zorlu bir pistte mücadele ettiler. Drone kameralarından alınan anlık First Person View (FPV) görüntüleri, pilotların kafalarındaki sanal gerçeklik gözlüklerine aktarılmakta. Pilotlar dronelarını bu şekilde,  dünyadaki en zorlu pistlerden biri kabul edilen TDL Forum İstanbul pistinde kullandılar. Pilotlar özel tasarlanmış pisti en kısa sürede tamamlamak için yarışırken, pilotların gözlüklerindeki kamera görüntüleri de seyircilerin takip ettiği dev ekranlara yansıtıldı.

TDL Drone Ligi 2018 yılında hayata geçireceği e-spor turnuvaları ve United Drone Races (üniversite, okullar ve kulüplerden oluşan altyapı ligi) yanı sıra 4 etap yarışı gerçekleştirecek. Ayrıca Maslak 1453 Nişantaşı Üniversitesi NeoTech Kampüsü’nde açılan ilk TDL Store/Akademi kapsamında, “Drone Do it Yourself” ve FPV uçuş eğitimleri verilmeye başlandığı da aktarılmakta. 2019’da pilotların yerli TDL droneları ile yarışabilmesi için de bir drone üretim Ar-Ge programı başlatılmış durumda. Drone Ligi etkinliklerini ve gelişmelerini resmi web sitesinden ve Facebook sayfasından takip edebilirsiniz.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.