btbilgi

Tahminlere göre 2020 yılı itibarı ile şehirlerde elektrik ve su sayacı gibi ölçüm cihazlarından, duman dedektörü gibi sensörlere varıncaya 47 milyar cihaz internete bağlı hale gelecek. Nesnelerin İnterneti (IoT) devrimi denilen bu dönem çoktan başlamış durumda. Küçülü büyüklü tüm otomotiv firmaları 2020 yılında en az bir sürücüsüz modelini pazara sunacağını ilan etti. Yapay zeka (AI), robotlar, artırılmış gerçeklik (AR) gibi teknolojiler de büyük ilerlemelerin yaşandığı diğer alanlar arasında yer alıyor. Fakat tüm bunların ihtiyacı olan bir şey olacak: Siber güvenlik…

Otomasyon ve yapay zeka teknolojileri alanında yaşanan ilerlemenin sonucu olarak, 2030 yılına dek dünya genelinde 800 milyon işin makineler ile yapılacağı tahmin edilmekte. Bu da belli bir miktar insanın işlerinden olması anlamına geliyor doğal olarak. Bu korkuyu bir kenara bırakarak, hem kendimizi hem de gençlerimizi ve çocuklarımızı bu geleceğe hazırlamamız gerekli.

BT güvenlik hizmetleri firması Platin Bilişim meslek seçimi yapacak gençlere bilişim teknolojileri alanında geleceğin en geçerli mesleklerini hatırlatıyor: Siber güvenlik uzmanlığı, bilgi güvenliği mühendisliği, siber güvenlik analistliği ve güvenlik yönetimi uzmanlığı. Siber güvenlik uzmanlarının yıllık net kazançları 50 bin TL ile 120 bin TL arasında değişmekte. Bu kariyer yolunda ilerlemek için üniversitelerin bilgisayar mühendisliği bölümlerinden mezun olmak veya sertifikalı eğitimlerini almak gerekiyor.

Siber güvenlik uzmanları bugünün ve geleceğin dünyasında geçerli bir altın bileziğe sahip olmuş oluyorlar. Çünkü siber tehditler her geçen sene artarak ve şekil değiştirerek ilerliyorlar. EMEA bölgesinde yaşanan siber saldırıların yüzde 24’ünün hedefinde bankalar yer alıyor. Asya Pasifik ülkelerinde bu oran yüzde 39 düzeyinde iken küresel ortalamada yüzde 20 ile en yüksek risk altında bulunan sektör finans sektörü.

Türkiye’nin de içinde yer aldığı EMEA bölgesinde gerçekleşen siber saldırıların ikinci öncelikli hedefi ise kamu kurumları durumunda. Kamu kurumlarına yapılan saldırıların oranı Amerika kıtasında yüzde 6 ve Asya Pasifik ülkelerinde yüzde 7 oranında iken, EMEA bölgesinde saldırıların yüzde 18’i kamu sektörüne yönelik gerçekleşiyor. EMEA bölgesindeki siber saldırıların hedefindeki üçüncü sektör ise yüzde 12 oranında iş dünyası oluyor. İş dünyasına yönelik saldırıların küresel ortalaması ise yüzde 16 düzeyinde bulunuyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.