btbilgi

Yeni bir bilimsel araştırma, insan ırkının hayvanlar üzerinde yaptığı büyük etkiyi gösteren bir örnek haline gelmiş durumda. Araştırmacılar düzinelerce hayvan türünün, insanlarla etkileşimlerini azaltmak amacıyla geceleri ortaya çıkmaya yöneldiklerini keşfetmişler. “Science” jurnalinde yayımlanan bilimsel makalede, araştırma ekibinin önceki benzer 76 çalışmadan elde edilen verileri analiz ettiği ve altı kıtaya yayılmış 62 farklı hayvan türü üzerindeki gözlemleri birleştirerek bu sonuca vardığı aktarılmakta.

Kaliforniya Üniversitesi’nden çıkan araştırmanın çalışma lideri Kaitlyn Gaynor konuyla ilgili açıklamasında, “Hayvanların bir süredir insanların etrafında bulunmaktan kaçındığını düşünüyoruz. Mesela ormanda yürüyüş yaptığımızda doğada hiçbir iz bırakmayacağımızı zannediyor olabiliriz. Ama sadece orada bulunuyor olmamızın bile kalıcı sonuçları olabilir” diyor.

Çalışmada incelenen ve çoğu memeli olan hayvanlar arasında Kaliforniya’daki çakallar, Polonya’daki yaban domuzları, Tanzanya’daki aslanlar, Nepal’deki kaplanlar ve Brezilya’daki su samurları gibi örnekler bulunmakta. Araştırmacılar avlanma, yürüyüş ve çiftçilik gibi farklı insan aktiviteleri yüzünden, hayvanların değişen uyku düzenlerini incelemişler. Bunun için durumdan etkilendiği düşünülen hayvan türlerinin geceleri ne kadar aktif oldukları saptanmış. Ekip insan varlığı yüzünden, hayvanlar arasında gece hareketlilik ortalamasında yüzde 20’lik bir artış olduğu sonucuna varmış. Bu davranış farklılaşmasının, normalde gece avlanan ve ayakta olan baykuş gibi hayvanları bile etkilediği belritilmekte.

Araştırma ekibinden Ana Benitez Lopez, “Şimdiye kadar kimse bu bilgiyi bu şekilde derlemedi ve somut bir şekilde analiz etmedi” diyor. Çalışmayı inceleyen ekolojist Marlee Tucker ise, “Bu durum biraz korkutucu. İnsanlar olarak hayvanları kasıtlı şekilde etkilemeye çalışmadığımızı düşünsek bile, büyük ihtimalle bunu hiç farketmeden yapıyoruz” açıklamasında bulunuyor. Bazı hayvan türlerinin gece hayatına uyum sağlamakla boğuştuğu tahmin edilmekte. Fakat başka bir açıdan da, bahsedilen davranış değişikliğinin hayvanların insanlarla daha az etkileşimi ile sonuçlandığı için faydalı olabileceği öngörülmekte.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.