btbilgi

47 ülkede faaliyet gösteren dijital reklamcılık araştırmaları kurumu IAB (Interactive Advertising Bureau), dünya çapında video izlenme trendlerini ölçmek üzere 21 ülkede (Türkiye, Amerika Birleşik Devletleri, Avustralya, Çin, Kanada, Birleşik Krallık, Almanya, İtalya, İsveç, İsviçre, Macaristan, İrlanda, Rusya, Brezilya, Şili, Kolombiya, Meksika, Peru, Suudi Arabistan, Güney Afrika ve Birleşik Arap Emirlikleri) 18 yaş üstünde 4 bin 200 kişi ile bir araştırma gerçekleştirdi. Araştırma sonuçlarına göre Avrupa’da kullanıcıların yüzde 70’i günde en az bir video izliyor. Türkiye’de ise üç kişiden ikisi günde en az bir kez video izliyor. Türkiye ayrıca internetten canlı video izleme konusunda da birinci sırada bulunuyor.

Araştırma raporuna bakılırsa, kullanıcıların yüzde 47’si geçtiğimiz yıllara göre daha fazla canlı video izlemekte. Özellikle de akıllı telefonlarda video izleme alışkanlığının arttığı raporlanmakta. Kullanıcılar canlı videoları en çok sosyal platformlardan izliyor. Türkiye yüzde 64 oran ile dünyada bu alanda birinciliği elinde tutuyor. Canlı video içeriklerinde Türk kullanıcılar en çok dizileri tercih ediyor. Onu çeşitli oyun videoları izleme takip etmekte.

Video içerik araştırması kullanıcıların 2018 Dünya Kupası ile ilgili tercihlerini de saptamaya yaramış. Dünya çapında tüm olarak üç kişiden ikisi 2018 Dünya Kupası’nı canlı olarak televizyondan izleyecek. Türkiye’de ise her iki kişiden biri (yüzde 54) canlı videodan izlemeyi planladığını söylemiş.

Araştırmada tüketicilerin video izlerken reklamlarla yeterli miktarda etkileşime geçtiği belirtilmekte. Fakat araştırmaya katılanlar video reklamların daha az rahatsız edici olmasını tercih etmekteler. Kullanıcıların yüzde 52’si reklamlarla desteklenmiş ücretsiz videoları izlemeyi tercih ederken, yüzde 64’ü reklama tıklama, web sitesini ziyaret etme, arama motorlarında ürünü arama, ürün veya reklam hakkında yorum yapma gibi aksiyonlarda bulunuyor. Türkiye’de ise tüketicilerin yüzde 73’ü canlı video izlerken görülen reklamlarla etkileşime geçiyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.