btbilgi

Kriptopara ve blokzinciri pazarı konusunda sağlam bilgiler edinmek isteyenler için yeni bir web sitesi var. ‘EU Blockchain Observatory and Forum’ (AB Blokzinciri Gözlem Kurumu) organizasyonu tarafından hazırlanan harita Avrupa çapındaki girişimleri, şirketleri, startup firmaları ve etkinlikleri gösteriyor. Web sitesi statik değil, kullanıcıların seçenekler ile çeşitli bilgilere ulaşabileceği interaktif bir harita barındırmakta.

Haritada üzerine tıklanan her noktada kullanıcıya ayrıntılı bilgiler verilmekte. Mesela bir şirkete tıkladığınızda genel bilgiler, ne zaman kurulduğu, ne iş yaptığı, çalışma alanı, uzun vadeli hedefleri ve resmi web sitesi gibi verilere ulaşabiliyorsunuz. Ayrıca arama sonuçlarını çeşitli filtrelerle özelleştirmek ve aranılan bilgilere kolayca ulaşmak da mümkün.

Avrupa’nın blokzinciri ve kriptopara ekosistemi tek haritadaHer ne kadar harita Avrupa odaklı olsa da, AB Blokzinciri Kurumu Avrupa dışından şirketlerin de kendilerini kaydedebilmelerine imkan sağlamış. Bu haber yazılırken ABD’de ‘Distense’ isimli bir startup’ın kayıt haritaya edildiği gözlemlenebiliyordu. Kullanıcıların haritayı değerlendirirken dikakt etmeleri gereken önemli noktalardan biri de bu denilebilir. Her ne kadar interaktif harita profesyonel bir kurum tarafından yapılmış da olsa, içerik ve verilerin hepsi çeşitli şirketler ve kuruluşların kendileri tarafından girilmekte. Kurum tüm girilen içerikleri kontrol ediyor, fakat kullanıcıların ilgilendikleri şirketler ve etkinliklerle ilgili ekstra araştırma yapmaları gerekebileceği hatırlatılmakta.

Dünya çapında blokzinciri ve kriptopara teknolojileri ile ilgilenen, bu alanda çalışan her firma haritaya kayıt için başvurabiliyor. Şirketlerin kendilerini kayıt için buraya tıklayarak gidecekleri online formu, bu alandaki etkinliklerin ise kendilerini kaydetmek için buraya tıklayarak gidilecek sayfadaki formu kullanmaları gerekmekte. Harita 2018’in Mart ayında devreye alındığı için henüz az veri içermekte, fakat zamanla çok değerli bir referans kaynağı olacağını tahmin edebiliyoruz.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.