btbilgi

Japon otomotiv firması Toyota çok büyük bir hamle ile, Asya pazarlarındaki mobilite devriminde büyük oyunculardan biri olduğunu göstermeye niyetli. Firma Singapur kökenli özel taksi ve paylaşımlı araç servisi Grab için 1 milyar dolarlık yatırım yapıyor. “Güneydoğu Asya’nın Uber’i” diye de bilinen Grab halihazırda 10 milyar dolarlık bir değere sahip. Bu yatırım firmanın servislerini Asya bölgesinde hızla yaymasına çok yardımcı olacak.

İki firma arasındaki anlaşmaya göre Toyota bu dev yatırımı karşılığında Grab yönetim kurulunda bir koltuğa sahip olacak. Ayrıca Grab’in üst seviye yönetici kadrosuna da Toyota’dan gelen bir temsilci atanacak. Bu gelişmenin Japon firmanın tarihindeki en büyük yatırımlarından biri olduğu bilgisi verilmekte. İşin ilginci, Toyota daha önce Grab’in Asya bölgesindeki rakibi Uber’e de destek vermişti. Toyota’nın Japonya’daki benzer bir yatırımı da Japan Taxi şirketine oldu.

Bu yatırım ikili arasındaki ilk iş ortaklığı değil. 2017 Ağustos’unda iki firma beraber bağlantılı araç servisleri geliştirmek için çalışmaya başladılar. Toyota tüm araçlara veri toplayıcı ve aktarıcı cihazlar yerleştirdi. Bu sayede daha güvenli, daha tutarlı ve müşterinin ihtiyaçlarına göre özelleştirilmiş hizmetler sunmak için bir ortaklık başlatıldı. Toyota bu yeni yatırımı ile hem küresel özel taksi pazarında kendine sağlam bir yer edinmek, hem de çok çabukça değişmekte olan mobilite rekabetinde geride kalmamak için hareket etmek niyetinde.

Grab ise 2018 sonunda Güneydoğu Asya’nın en büyük özel taksi ve paylaşımlı araç filosuna sahip olmak istiyor. Şirketin hitap ettiği bölgede 9 ülkede 217 şehir bulunmakta ve 600 milyondan fazla insan yaşamakta. Wall Street Journal konuyla ilgili haberinde, Grab’in bölgedeki büyüme politikasının dünyanın bu alandaki en büyüklerinden olan Uber’i bile korkutup kaçırdığı hatırlatılmakta. Toyota’dan gelen yatırım ve iş ortaklığı sayesinde, şirketin bu planlarının gerçeğe dönüşmesi artık bir olasılık değil, sadece zaman meselesi gibi gözüküyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.