btbilgi

Dünya çapında çalışan sivil toplum kuruluşu Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF), kriptopara madenciliği yoluyla para toplamak amacıyla iki bağış kampanyası başlattı. Bu aralar kripto madencilik konusunda iyi haberlere pek rastlamıyoruz. Kripto madenciliğin küresel elektrik tüketimini nasıl olumsuz etkilediği veya bu tekniğin yasadışı korsan uygulamaları hakkında çok haber bulunmakta. Ama UNICEF tüm olumsuzluklara rağmen, kripto madenciliğin asil bir amaç için de kullanılabileceğini göstermiş durumda.

İlk kampanya 2018 Şubat’ında başlatılan “Game Chaingers” oldu. 31 Mart’a kadar devam eden kampanya UNICEF Fransa’nın bir girişimi olarak dikkat çekiyor. Buradaki amaç savaştan ciddi biçimde etkilenen Suriye’deki çocuklar için para toplamak oldu. Kampanyanın son durumu chaingers.io adresinden görülebilmekte, toplamda 12 bin bilgisayar devreye alınmış ve 85 Ethereum para birimi bağışlanmış.

UNICEF kriptopara madenciliğini çocuklara bağış için kullanıyorKampanya boyunca Ethereum madenciliği için gerekli üst düzey işlem gücüne sahip, yüksek performanslı grafik kartları ile güçlü bilgisayarlara sahip olan e-spor oyuncuları, yayıncılar, kriptopara meraklıları ve basın gibi kullanıcılar hedeflenmiş. Kampanya süresince bağışçılar UNICEF’in hazırladığı özel madencilik programını bilgisayarlarına indirmişler ve madencilik işlemini gerçekleştirmişler.

İkinci bağış kampanyası ise UNICEF Avustralya tarafından 29 Nisan’da devreye alınmış. Hala devam eden bu kampanyada, Bangladeş’te sığınmacı olan yaklaşık 340 bin Myanmar’lı çocuk için bağış toplanmakta. Bu amaçla açılan “The Hope Page” (Umut Sayfası) sitesinden kampanya takip edilebiliyor. Bu haber yazılırken sitede bağışçı sayısının 16 bin 680 kişiyi geçtiği belirtilmektydi.

Kampanya web tarayıcı üzerinden Monero madenciliği komut dosyası çalıştırmakta ve bu teknik herkes tarafından kolayca kullanılabilmekte. Bir kez kripto madenciliği işlemi tarayıcı içinde başlatıldıktan sonra, sayfa açık tutulduğu sürece bilgisayar otomatik şekilde çalışıyor ve toplanan tüm Monero birimleri bağış olarak aktarılıyor. Bu kampanyaya katılmak isteyenler TheHopePage.org adresini ziyaret ederek “Start Donating” seçeneğine tıklayabilir ve oradaki yönergeleri takip edebilirler.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.