btbilgi

Bir şehir yönetimi veya bir belediye, o şehirde yaşayan kişilerin genel mutluluğunu nasıl ölçebilir? Anketler, araştırmalar yapabilirsiniz, insanlarla yüzyüze görüşebilirsiniz belki. Ama günümüzde çok daha teknolojik yöntemler mevcut. Mesela bir İngiliz şehri olan Rochdale, yaşayanların mutluluğunu ölçmek için sosyal medya ve makine öğrenme algoritmalarına başvurmuş.

‘Rochdale Feelgood Index’ (Rochdale Mutluluk Endeksi) adı verilen gösterge, şehir sakinlerinin Twitter hesaplarındaki her paylaşımın gerçek zamanlı olarak taranması ve işlenmesi ile meydana getirilmekte. Endeks sayesinde belediye hem geleneksel anket yöntemlerin maliyetlerinden kurtulmuş, hem de Twitter paylaşımları sayesinde insanların ne düşündüklerini saptayabiliyor. Eğer şehir sakinleri şehirdeki altyapı, trafik, yaşam kalitesi veya benzer konularda şikayet ediyorlarsa, bunu kısa sürede farkedip çözüm bulmak da daha kolaylaşmakta.

The Guardian gazetesindeki haberde, her gün şehirde yaşayanların attığı binlerce Tweet mesajının analiz edildiğinden bahsedilmekte. Bu mesajlar özellikle metin okuma ve analiz için tasarlanmış bir sistem tarafından taranıyor. Yapay zeka algoritmaları da mesajlardaki kelimelerin olumlu veya olumsuz anlam taşıdığına karar veriyor. Bu da makine öğrenme ve özel eğitim teknikleri ile mümkün hale gelmiş. Halkın belediye tarafından atanmış anketörlere veya araştırmacılara yalan cevaplar vermeleri mümkün, ama anonim de olsa samimi Twitter mesajlarının bu sistemden kaçması mümkün değil denilmekte.

Rochdale belediyesinin gerçekleştirdiği bu çalışma, bölge sakini ekonomist Paul Ormerod ve ortağı Rickard Nyman tarafından yürütülmekte. Bu ekip daha önce benzer bir çalışmayı Londra ve 2017’deki genel seçimler için de yapmış. Ormerod konuyla ilgili olarak şunları söylüyor: “Yapay zeka ve makine öğrenmedeki en yeni gelişmeler, insanların ruh halini direk şekilde sosyal medya aracılığı ile anlamaya imkan tanımakta. Bu standart yöntemlerden çok daha ucuz olmakla beraber – nihayetinde tüm işi makine algoritmaları yapıyor -, sonuçları gerçek zamanlı takip edilebiliyor”.

Her ne kadar şimdilik raporlardan “Rochdale halkı bugün düne göre göreceli olarak daha mutlu” gibi yuvarlak sonuçlar alınıyor olsa bile, sırf böyle yenilikçi bir yöntemin bir şehir yönetimi tarafından deneniyor olması bile tek başına önemli.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.