btbilgi

Kasasız ve görevlisiz mağaza konsepti yeni değil. Bunun örneklerini daha önce tam otonom Moby Mart gibi özel tasarımlarda gördük. Fakat bu işi gerçeğe taşımayı en iyi beceren firma perakende devi Amazon oldu. ‘Amazon Go’ denilen deneysel mağazalara girip, istediğiniz ürünleri alıp, çıkışta elinizi kolunuzu sallayarak gidebiliyorsunuz. Mağazanın otonom takip sistemi aldığınız her şeyi Amazon Prime hesabınıza fatura ediyor. İşte şimdi bir başka teknoloji devi olan Microsoft da benzer bir otonom mağaza sistemi üzerinde çalışmakta.

Reuters’in verdiği habere göre Microsoft’un otonom mağazacılık sistemi Amazon’unkine benzer şekilde çalışacak. Müşteriler mağaza raflarından ürün alıp sepetlerine koyduklarında, ürünler çeşitli sensör ve algılayıcılar ile otomatik şekilde taranacak. Mağaza çıkışında da alınan herşeyi toplamı, daha önceden kayıtlı kredi kartınızdan veya Microsoft’daki hesabınıza yüklü paradan düşülecek. Ne yazık ki haberde sistemin pek fazla teknik ayrıntısı aktarılmamış durumda.

Microsoft’un bu proje için Business AI bölümüne bağlı, dahili 10-15 kişilik bir ekibi olduğundan bahsedilmekte. Ekipte önceden Amazon Go için çalışmakta olan bir  makine görüş uzmanının bulunduğu da bilgi olarak verilmiş. Proje denemeleri sırasında alışveriş sepetlerine kameralar takmaktan, akıllı telefonlarla farklı ödeme tekniklerini gözden geçirmeye kadar farklı çalışmalar aynı anda yürütülmekte. Tüm bunların amacının sadece bir otonom alışveriş teknolojisi geliştirmek değil, aynı zamanda bunu küçük dükkanlar için bile düşük maliyetli şekilde sunabilmek olduğu belirtiliyor. Bu sayede düşük kar marjları ile çalışan şirketler bile, ileri teknoloji ürünü otonom mağazacılık çözümlerine sahip olabilecekler.

Amazon firması Go projesini sırf kendi mağazaları için geliştiriyor ve uygulamaya sokuyor. Microsoft ise AVA Retail ve Walmart gibi ortaklarla çalışarak, bu türden otonom mağaza teknolojilerini geniş kitlelere yaymak niyetinde gibi görünüyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.