btbilgi

Her ne kadar Microsoft’un kendisi Windows 10’un mobil versiyonunu pratik olarak bitirimiş olsa da, başka firmalar bu işin peşini bırakmaya hazır değil. Hala cebinde mobil bir Windows 10 görmek ve kullanmak isteyen müşteriler olduğunu bilen Huawei, bu yönde önemli bir adım atıyor. Çinli müşterilerine açmayı planladığı Huawei Cloud PC servisi, belli akıllı telefonlarda bulut üzerinden Windows 10 kullanmayı mümkün kılacak.

Windows 10 hala doğru düzgün iş yapmak isteyenler için ideal platform olma özelliğini koruyor. Android ve iOS üzerinde birçok Microsoft servisini de bulmak mümkün. Fakat Microsoft Windows tabanlı telefon bölümüne son verdğinden beri, kimsenin mobilde bu özellikleri gerçek şekli ile kullanma şansı kalmamıştı. Bu yüzden Huawei’nin duyurusu akıllı telefonunu mobil ofis gibi kullanmak isteyen herkes için heyecan verici.

MSPowerUser sitesinin verdiği bilgiye göre, Huawei Cloud PC sanallaştırma özelliği ilk aşamada sadece Çin’de, daha sonra da kademeli olarak başka ülkelerde devreye sokulacak. Bu servisin kullanıma gireceği ilk cihazlar ise P20, P20 Pro, Mate 10, Mate RS akıllı telefonlar ile MediaPad M5 tablet olarak belirtilmiş. Şangay’da bu hafta başlayan CES Asia 2018 ticari fuarında demoları yapılan servis, firmanın kendi Huawei Desktop Protocol (HDP) altyapısını kullanmakta. Servisin açılacağı cihazlar USB-C bağlantısı ile, Windows 10 işletim sistemini büyük bir dış monitörde veya projektörde de rahatça kullanabilecekler.

Kaynak: NotebookItalia

Huawei Cloud PC özelliğini kullanmak için sadece belirtilen Huawei cihazlardan birine sahip olmak yeterli olacak. Ek bir donanıma veya yazılıma ihtiyaç olmayacağı aktarılmakta. Servisin abonelikle işleyeceği tahmin edilmekte, fakat henüz herhangi bir fiyat bilgisi verilmemiş. NotebookItalia sitesi servisin Avrupa’daki sunucularının yakın gelecekte açılabileceğini öngörüyor, ama ABD için pek bir umut ışığı yok gibi.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.