btbilgi

Japon otomotiv markası Subaru, son birkaç senedir tüm teknoloji ve benzer otomotiv firmaları gibi otonom araç teknolojileri üzerinde çalışmakta. Firmanın bu alandaki en belirgin teknolojisi olan EyeSight sistemi, markanın ‘Önleyici Güvenlik Felsefesi’nin nihai hedefi olan trafik kazalarını tamamen ortadan kaldırma amacı gütmekte. Bu tür otonom sürüş sistemleri hızla gelişiyor, fakat asıl problem aracın maliyetini çok ciddi şekilde artırmadan sürüş destek sistemlerinin entegrasyonu.

Firmanın yeni nesil EyeSight sistemi, çok fazla cihaz ve sensör eklemesi yapılmadan otonom sürüşe imkan tanıyacak denilmekte. Bu sayede otonom sürüş teknolojilerinin gerçek hayata uygulanmasının önündeki en önemli dezavantajlardan biri olan maliyet artışının önüne geçilmesi hedeflenmiş. Güncel EyeSight teknolojisine eklenecek yeni sensörler ve 2 adet radar sayesinde, 2020 yılında Seviye 2 otonom sürüş sunulabilecek.

EyeSight sisteminin belli başlı özellikleri şöyle aktarılmakta:

  • Yağmurlu ve puslu havalarda daha fazla görüş kabiliyeti,
  • Otomatik şerit değiştirme,
  • Virajlarda dönüş açısına göre hız düşürme,
  • En silik yol çizgilerini bile algılayarak aracın düz bir çizgide yol almasını sağlama,
  • Aracın yanından 90 derece açıyla gelen yaya ve bisikletlileri algılama,
  • Yoğun trafikte bile kendi kendine hız ayarlama,
  • Çarpma öncesi otomatik ani frenleme.

Sistemin ana kamera ve sensör parçaları orta konsolun üstünde yer alacak. Buradaki içe bakan kızılötesi LED ve kamera sayesinde de, araç sürücüyü gözünden sürekli takip edecek. Böylece şoförün durumu da analiz edilerek kaza ihtimalinin saptanıp uyarı verilmesi mümkün. Bu kameralar ayrıca otomobilin kişiselleştirilmesinde de rol oynayacak. Sürücü otomobile oturduğu anda kameralar sürücüyü gözünden tanıyıp, sürücünün daha önce hafızaya aldığı koltuk ve ayna ayarı, sürüş modu gibi tercihlerini de otomatik olarak devreye sokacak.

EyeSight’ın önceki versiyonları daha şimdiden belli Subaru modellerinde kullanılmakta. Seviye 2 otonom sürüş desteği verecek en son sürümün 2020’den itibaren Subaru’nun kendi geliştirdiği elektrikli araç platformuna uygulanması ve ilk örneklerin bu yıldan itibaren kademeli şekilde piyasaya sunulması planlar arasında.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.