btbilgi

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) her sene elektronik imza (e-imza) hakkındaki gelişmeleri bir raporla aktarıyor. En son rapora bakılırsa, şimdiye kadar üretilen elektronik ve mobil imza sertifikaları toplamda 3 milyon 244 bin 880 adete ulaşmış. Bunların 2 milyon 752 bin 738 kadarı e-imza, 492 bin 142 kadarı ise mobil imza sertifikası şeklinde raporlanmakta.

E-imza, 5070 Sayılı Elektronik İmza Kanunu sayesinde bireylerin ve kurumların ıslak imza ile gerçekleştirdikleri bütün işlemlerin dijital olarak yapılabilmesini sağlamakta. E-imza, ıslak imza ile aynı hukuki geçerliliğe sahip ve elektronik ortamda gerçekleşen işlemlerde kişilerin kimlik bilgilerinin doğruluğunu garantiliyor. Kamudan özel sektöre, bankacılıktan e-ticarete, kurum içi sözleşmelerden ihale süreçlerine her türlü işlemin tasarruflu, güvenli ve hızlı yapılmasına imkan vermekte.

BTK raporunda 13 yaşına giren e-imzanın gelişimi epey hızlı olmuş. 2011 yılı sonu itibariyle üretilen elektronik imza sertifika sayısı 323 bin 242 olarak gerçekleşmiş. Bu rakam 2017 yılının dördüncü çeyreğinde 2 milyon 752 bin 738’e ulaşmış. Üretilen elektronik imza sertifika sayısı yüzde 752 oranında artmış.

Tüm işlemlerin her an ve her yerden akıllı telefonlar sayesinde gerçekleştirilmesine olanak veren mobil imza sayısı da aynı şekilde büyüyor. 2011 yılı sonu itibariyle 198 bin 783 adet mobil imza sertifikası üretilmiş. Mobil imza sertifika sayısı 2017 yılının son çeyreğinde 492 bin 142 seviyesine yükselmiş. Mobil imza sertifika sayısında yüzde 148 oranında artış kaydedildiği raporda aktarılmakta.

Elektronik imza sağlayıcı kurumlardan E-Güven’in yaptırdığı bir diğer araştırmaya göre, sırf firmanın çözümleri sayesinde son 10 yılda 41 bin ağaç kurtarılmış ve bu da 82 bin insanın oksijen ihtiyacını karşılamış. Ipsos tarafından gerçekleştirilen “Elektronik İmza Kullanım Alışkanlıkları” araştırmasının sonuçlarına bakılırsa, e-imza kullanıcıları en çok (yüzde 50 oranla) e-Devlet uygulamalarını kullanıyor. Bu oranı yüzde 49 ile kamu projeleri takip ediyor. Bankacılık işlemleri ise yüzde 23 ile bu alanda üçüncü sırada.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.