btbilgi

2016 Ekim ayında ABD’nin en büyük operatörü AT&T, medya devi Time Warner’ı almayı planladığını açıklamıştı. Firma bunun için 85,4 milyar dolar ödeyecek ve belli bir borç da eklenerek toplam rakam 108 milyar dolara çıkacaktı. ABD’nin Adalet Bakanlığı (U.S. Department of Justice) hemen konuya el koydu ve birleşmenin anti-tröst yasalarına uygun olmadığını savunarak AT&T ve Time Warner birleşmesinin tamamlanmasını engelledi. Buna sebep olarak böyle büyük iki kurumun birleşmesinin, tüketicilerin avantajına olan rekabet ortamına zarar vereceği gösteriilmişti.

İki senedir devam eden davada sonuca varıldı. ABD Bölge Mahkemesi yargıcı Richard J. Leon sonunda davayı sonuçlandırdı ve birleşmeye onay verildi. Bu durum her ne kadar Trump hükümetinin canını sıkmış olsa bile, başka vakalara da önemli bir örnek teşkil edecek denilmekte. Özellikle örnek olarak bir diğer ABD kökenli operatör olan Comcast’ın, gözünü başka bir medya devi olan 21st Century Fox’a dikmiş olması gösteriliyor.

Tech Crunch sitesi bu birleşmenin bir “dikey birleşme” olduğuna ve bazı uzmanların aksine, tüketici için daha çok seçenek doğurma ihtimali olabileceğine dikkat çekmekte. Dikey birleşmelerde iki farklı tip hizmet sunan firma bir araya geliyor ve birbirlerinin eksik yanlarını kapatarak müşterilerine komple bir servis sunmaya çabalıyorlar.

AT&T sadece ABD’nin değil, dünyanın da en güçlü telekom operatörlerinden biri olarak kabul edilmekte. Ayrıca DirectTV servisi ile ABD çapındaki en geniş çok kanallı video dağıtımını sunmakta. Time Warner ise çok büyük operasyonlara sahip bir içerik üreticisi şirket. Elinde TBS, TNT, HBO ve Warner Bros. gibi alt şirketler bulumakta. ABD çapındaki en büyük spor etkinliklerinden bazıları olan NBA, MLB, NCAA ve PGA’in yayın haklarına sahip.

ABD Adalet Bakanlığı’nın dava raporundaki ana sıkıntısı, bu tip bir birleşmenin iki devin biraraya gelip servis fiyatlarında istedikleri oynamayı yapabilmeye izin veriyor olmasıydı. Ayrıca müşteriye sunulabilecek içeriklerde ve teknik olanaklarda da ciddi bir büyüme söz konusu olacak. Böylece rakip operatörler, dağıtıcılar veya içerik üreticilerin rekabet gücünü azaltabilme şansına sahip olacaklar. Fakat DOJ’nin atladığı bir nokta olduğu belirtiliyor, o da dijital içerik üretici ve yayıncılarının (Facebook, YouTube, Google, Amazon, Netflix, vs.) geleneksel operatör ve dağıtıcılara göre çok daha büyük rekabet gücüne sahip olması. Bakalım bu büyük birleşmenin sonuçları ABD tüketicisine olumlu mu, yoksa olumsuz mu yansıyacak?

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.