btbilgi

Televizyon çok uzun zamandır dünyanın en popüler eğlence ve vakit geçirme aracı olarak tarihteki yerini aldı. Ama bu durum çok uzun süre daha devam etmeyecek gibi görünüyor. İnternet çağında tüketicilerin tercihleri ve alışkanlıkları çok büyük ölçüde değişti. TV de bundan payını alacak doğal olarak. Medya araştırma ajansı Zenith, 2019 yılında medya tüketimi açısından küresel internet kullanım miktarının TV izleme miktarını aşacağını öngörüyor.

Araştırmada 2011 ile 2020 arasıdaki dönemde internet üzerinden medya tüketimi ve TV üzerinden tüketim karşılaştırılmış. Her ne kadar 2011’den bu zamana kadar TV izlenme oranlarında çok büyük düşüş gözlemlenmese de, küçük adımlarla aşağıya doğru gidiyor. Buna karşılık küresel internet kullanımı, teknolojinin ilk zamanlarından beri tersine çevirilmez bir yükselme göstermekte. Özellikle de 2010’larda hızla yükselen akıllı telefon kullanım oranları, tüketicilerin içerikleri web üzerinden almayı tercih etmesinde çok büyük bir faktör haline gelmiş durumda.

Kaynak: Quartz

Araştırmada dikkat çekilen çok önemli bir nokta bulunmakta. Netflix, Apple, Amazon ve YouTube gibi online dizi ve film streaming servisleri her ne kadar direk geleneksel TV rakibi gibi gözükse bile, aslında bunların artan popüleritesi internet üzerinden medya tüketimini körüklüyor. Her gün YouTube’a 65 yıllık TV yayınına denk video yüklendiği aktarılmakta. Ayrıca orijinalde TV için üretilmiş programların, daha sonra kanalların ve TV yayıncıalrının kendi online servislerinde tekrar gösterilmesi de, ipi internet tüketimi tarafına çeken ayrıntılardan bir diğeri.

2019 yılı internet kullanımının TV’yi yendiği sene olabilir
Kaynak: Quartz

Bölgelere göre tüketime bakılınca, hangi kıtanın yüzünü geleceğe dönmüş olduğu rahatça görülmekte. Modern kültürün beşiği olan Avrupa kıtasında TV üzerinden medya tüketimi hala internetin önünde ileriliyor. Kuzey ve Latin Amerika da yine benzer şekilde hala TV’ye ağırlık veren bölgeler. Buna karşın sosyal medya ve teknoloji markalarının en büyük (ve hala aç) pazarlar olarak gördüğü Asya, Pasifik, Uzakdoğu, Kuzey Afrika ve Orta Doğu internetten medya tüketimi konusunda önde gidiyorlar.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.