btbilgi

Şimdiye kadarki en yüksek değeri 2017’de yakalamış olan kriptopara Bitcoin hakkında ilginç bir araştırma yayımlandı. 2017 Aralık ayında 20 bin dolara kadar yükselen ama şimdi 6 bin 500 dolar civarında seyreden kriptopara birimi hakkında çok ciddi bir manipülasyon iddiası sunulmuş. Teksas Üniversitesi’nden finans profesörü John Griffin ve yüksek öğrenimdeki öğrencisi Amin Shams’ın yayımladığı raporda, Bitcoin’in bu kadar yükselmesinin tamamen yapay ve organize bir şişirme operasyonu olduğu şüpheleri aktarılmakta.

Bitcoin’in yükselişi milyonerler ve hatta milyarderler yarattı. İnsanlar arabalarını satarak, evlerini ipotek ederek bu yükselişten faydalanmaya çalıştılar. Fakat 2017’deki inanılmaz yükseliş 2018’de devam etmedi. Önce 2018’nin Ocak ayında ulaştığı maksimum değerin yarısına düştü, ardından da yarının altına inerek şimdiki bandına oturdu. Bu da en yüksek değerinin üzerinden yüzde 70 kayıp anlamına geliyor. Zirve yapmış bu kriptoparanın tekrar aynı seviyelere çıkıp çıkmayacağı belli değil.

Daha önce küresel finansal sektörde çeşitli sahtekarlıkları yakaladığı belirtilen Griffin, raporunda varını yoğunu satıp Bitcoin’e yatırım yapan herkesin aldatıldığını ifade ediyor. Raporda dünyanın en büyük kriptopara dönüşüm platformlarından olan Bitfinex’in hareketleri incelenmiş. Platformdaki kriptopara alışverişlerinin belli şablonlara oturduğundan ve ya bir veya bir grup kişinin özellikle fiyat manipülasyonu yaptığından bahsedilmekte. Bu kişi ve veya grubun, platformdaki başka kriptopara değerlerini özellikle aşağıya çekerken, Bitcoin değerini bilerek şişirdiğinden şüphelenilmekte.

Raporda bu operasyon için Bitfinex’in kendi üretimi olan kriptopara Tether’in kullanıldığı açıklanmakta. Platformu kullanan belli kişilerin Tether aracılığı ile Bitcoin’de sanal bir talep yarattığı ve fiyatının devamlı yükselmesine sebep olduğu anlatılmış. İşlem hareketlerinden saptanan şablonlarda, Bitfinex piyasaya her Tether enjekte ettiğinde Bitcoin değerinin yükseldiği gözlemlenmiş. Uzmanlar bu etkiyi normal bir ülkenin ekonomisinde devletin ekstra para basması sonucunda enflasyonun yükselmesine benzetiyorlar.

New York Times gazetesine açıklama yapan Bitfinex yöneticileri, böyle bir manipülasyon yapıldığı yönünde iddiaları yalanlamışlar. Ayrıca Tether kriptoparasının piyasaya sürülüş oranı ile Bitcoin değerinin yükselişi arasında ispat edilebilir bir bağlantı bulunamayacağını da aktarmışlar. Fakat bu açıklama, 2017’de ABD Vadeli Emtia İşlemleri Komisyonu’nun (U.S. Commodity Futures Trading Commission) Bitfinex ve Tether hakkında bir soruşturma açtığı gerçeğini değiştirmiyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.