btbilgi

Denizlerin altını keşfetmek, her ne kadar insanlar için yaşanabilir bir ortam olmadığından dolayı daha zor olsa da, elimizden geleni yapıyoruz. Dalış teknolojileri gelişiyor, işin içine su altı drone araçları ve lüks denizaltılar ekleniyor. Özellikle de Scuba dalgıçları için tonla yeni ekipman üretilmekte. Bunlardan biri Çinli tasarımcı ZJ-DDG’nin geliştirdiği D-Mask ismindeki teknolojik su altı maskesi.

Yeni nesil teknolojik dalış maskesi konsepti: D-MaskDalgıçların su altında kullandıkları maskeler, şnorkelli dalış veya Scuba dalışı için şimdiye kadar çok da fazla gelişime uğramadı. Bu aksesuarların tek yaptığı şey gözümüze su girmeden rahatça deniz altında gezinebilmek. Ama ZJ-DDG bundan fazlasını hayal etmiş. D-Mask geleneksel dalış gözlüğü tasarımlarından farklı şekilde, tüm suratı kapsayan bir şekle sahip. Bu tarz gözlükler yeni değil belki. Ama pahalı ve büyük cihazlar oldukları için şimdiye kadar çok büyük ilgi görmüyordu.

D-Mask şekli gereği kullanıcıya neredeyse 180 derecelik bir görüş açısı sunmakta. Büyük boydaki camı sadece su ile gözünüzü ayıran basit bir parça değil. Aynı zamanda geniş bir bilgi ekranı olarak da görev yapıyor. Bu ekranın kenarlarında, dalgıcın görüşünü engellemeyecek noktalarda çeşitli veriler yansıtılmakta. Derinlik, su basıncı ve hava durumu gibi önemli bilgileri anında görebiliyorsunuz. Ayrıca kullanıcı dalışa başlamadan önce sudaki noktasını D-Mask içindeki GPS ile kaydedebiliyor. Böylece dalış noktasından farklı bir yerden sudan çıktığında yönünü kolayca bulabiliyor.

Yeni nesil teknolojik dalış maskesi konsepti: D-MaskD-Mask cihazı farklı aparatları sayesinde istenirse şnorkel veya Scuba tüpleri ile kullanılabilmekte. Diğer ilginç özellikleri arasında mini spotları ile su altında ışıklandırma sağlaması, tek tuşla SOS yardım uyarısı yollayabilmesi, üzerindeki kamera ile foto ve video çekebilmesi de var. Maske kenarlardan kullanıcının kafatası kemiklerine dokunarak, titreşim yolu ile sesli iletişim ve müzik dinletme becerisine bile sahip. D-Mask’ın bağlantılı kullanılabielceği bir akıllı telefon uygulaması da mevcut. Ne yazık ki bu müthiş cihaz halen konsept aşamasında ve piyasaya çıkıp çıkmayacağı belli değil.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.