btbilgi

Her dönem 5G ve Nesnelerin İnterneti (IoT) üzerine raporlar yayımlayan Ericsson, bu araştırmaları ile küresel telekom sektörünün nabzını tutmaya devam ediyor. Firmanın son Mobilite Raporu, 5G  ve IoT hakkında geçmiş tahminlerini aşan büyümeyi ele almakta.

Mobilite Raporu’na göre Kasım 2017’den bu yana hücresel IoT bağlantıları tahmini neredeyse iki katına çıkmış durumda. Çin’de devam eden kullanım artışıyla birlikte, bağlantı artışının 2023 yılında 3,5 milyara ulaşması bekleniyor. Mobil operatörler farklı kullanım alanlarını desteklemek için LTE ağı üzerinden son teknolojileri kullanarak, dünya çapında 60’tan fazla hücresel IoT ağını hazır hale getirmiş. Kuzey Amerika farklı kullanım alanlarında lojistik ve filo yönetimiyle öne çıkıyor. Çin ise akıllı şehirler ve akıllı tarım alanları kullanımlarında başı çekiyor.

2018 sonu ile 2019 ortası arasında ABD kökenli operatörlerin ilk 5G servislerini devreye sokması beklenmekte. 2023 sonunda Kuzey Amerika’daki tüm mobil aboneliklerin yüzde 50’sine yakınının 5G bazında olması öngörülmekte. Bu oranın Kuzey Doğu Asya için yüzde 34 ve Batı Avrupa için yüzde 21 olması bekleniyor. Küresel boyutlu büyük 5G kurulumlarının 2020 civarında başlaması tahminler arasında. Mobilite Raporu 2023 yılı sonuna kadar geliştirilmiş mobil genişbant için 1 milyardan fazla 5G aboneliği öngörüyor. Bu rakam tüm mobil aboneliklerin yaklaşık yüzde 12’si kadar.

Ericsson Mobilite Raporu için yeni öngörü: 2023’de 1 milyar 5G aboneliğiMobil veri trafiğinin, 2023 yılına kadar ayda 107 exabyte (EB) değerine ulaşarak sekiz kat artacağı tahmin ediliyor. Bu rakam, dünya çapında her mobil abonenin 10 saat boyunca full HD video yayını izleyebilmesi anlamına geliyor. 2023 itibariyle, dünya genelindeki mobil veri trafiğinin yüzde 20’sinden fazlasının 5G ağları tarafından taşınması bekleniyor. Bu, bugünün toplam 4G / 3G / 2G trafiğinden 1,5 kat daha fazla.

Birinci nesil 5G destekleyen cihazların ise 2018’in ikinci yarısından itibaren piyasaya çıkacağı beklentisi de raporda mevcut. Orta bantlarda 5G’yi destekleyen ilk ticari akıllı telefonlar 2019’un başında çıkabilir. 2019’un ortasına kadar ise çok yüksek spektrumlu bantların desteklenmesi söz konusu.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.