btbilgi

Akıllı telefonlar günlük hayatımızı birçok noktada kolaylaştırıyorlar. Hatta “her iş için bir uygulama var” cümlesi normal hale gelir oldu. Fakat şimdiye kadar boşanmak isteyen birinin telefondan başvuru yapabilmesi pek aklımıza gelmezdi. Halbuki bunu deneyen birileri var. Birleşik Krallık’ın Adalet Bakanlığı, 1 milyar sterlinlik bir devlet modernizasyon projesi dahilinde bu servisi devreye sokmuş durumda.

Bu servis ilk olarak İngiltere ve Wales bölgelerinde kullanılmaya başlanmış. Boşanmak isteyen kişiler yerlerinden bile kalkmadan, akıllı telefondan erişecekleri bir devlet sitesine giriş yapıyorlar. Başvuru formlarını online olarak dolduruyorlar ve gerekli ödemeyi online yapıyorlar. Tabi ki formun yanına boşanmak için başvurularını geçerli kılacak bir kanıt da eklemeleri gerekli. Daha sonra bu başvuru dijital şekilde işleme sokuluyor.

Bu yeni başvuru sisteminin daha denemeleri yapılmaktayken, kullanıcılarla sistem hakkında ne düşünüyorlar diye anketler yapılmış. Servisi deneyen 1.000’den fazla kişinin yüzde 91’i memnun olduklarını ve onayladıklarını aktarmış. Ayrıca online boşanma başvuru sistemi, kağıt üzerinde form doldururlarak yapılan başvurulardaki hata oranını da neredeyse yok etmiş. Kağıt formlardaki hatalar yüzünden iade edilen başvurularda yüzde 95 oranında düşme olşmuş. Bu da boşanma işleri ile ilgilenen adalet kurumları ve mahkeme görevlilerinin işini epey kolaylaştıran bir durum olarak dikkat çekiyor.

Adaletten sorumlu devlet bakanı Lucy Frazer, servisin açılışında yaptığı açıklamada şunları söylüyor: “Boşanmak isteyen kişilerin başvurularını online alarak, kişilerin geçirmekte oldukları zor ve acı dolu zamanlarda onları desteklediğimizi göstermek istiyoruz. Vatandaşlar kağıt bazlı başvuru servislerinden online servislere geçiş yaparak hem gereksiz atığı engellemiş olacaklar, hem de kolayca onaylanabilecek şekilde işlemleri tamamlanacak. Modern hayatın gerektirdiği  yöntem de bu olmalıdır.”

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.