btbilgi

1949 doğumlu Fransız tasarımcı Philippe Starck, artık tüm dünya çapında bilinen bir marka haline gelmiş durumda. 1980’lerin başında başlayan kariyeri boyunca iç tasarım, ürün tasarımı, endüstriyel tasarım ve mimari alanlarında çalıştı. Fakat babası bir havacılık mühendisi olan Starck, acaba günün birinde bir uzay oteli tasarlayacağını hiç tahmin edebilir miydi?

Buna sebep olan firma ise Axiom Space. Axiom’u dünyanın ilk ticari uzay istasyonunu yörüngeye yollama hayallerinden tanıyoruz. ABD kökenli firma bunu 2020 yılında uzaya göndereceği ilk modül ile başlatmayı hedefliyor. İlk modül Uluslararası Uzay istasyonu’na (ISS) takılacak ve daha sonra yollanacak parçalarla büyüyerek, zamanla kendisi bir istasyona dönüşecek. Axiom ilk olarak uzay turizmi ile operasyonlarına start verecek. İşte Philippe Starck da burada işin içine giriyor.

Starck bu iddialı planlara sahip firma için, uzayda yer alacak bir otel odası tasarlamış durumda. Daha doğrussu, Axiom’un ISS’e yollayacağı ilk konaklama modülünün iç tasarımını gerçekleştirmiş. Starck bu modülün içinin sıcak bir yuva gibi olmasını istemiş. Bunu da anne karnından ilham aldığı renkler, dokular ve materyallerle gerçeğe çevirmek istiyor.

Fransız tasarımcı bu çalışması ile ilgili şu sözleri aktarmış: “Bir uzay istasyonu en temel fizik yasalarından birine uymak zorunda: Sıfır Yerçekimi. Dünya üzerindeki yaşamın aksine, uzayda yaşam çok yönlü bir özgürlüğe sahip. Benim vizyonum ise rahat bir yumurta yaratmak şeklinde. Duvarlar yumuşak ve insan bedeninin sıfır yerçekimi ortamındaki hareketlerine uyumlu olacak. Misafirler fiziksel ve zihinsel olarak kendilerini sanki evrende süzülüyor gibi hissetmeliler.”

Modülün duvarlarında uzaya bakan büyük boy gözlem pencereleri ve yüzlerce renk değiştiren LED ışık bulunacak. Bu özellik modülde kalanları uzayın bir parçası gibi hissettirmek için kullanılacak. Ayrıca ışıkların, misafirlerin ruh haline göre değişmesi de planlanmış. Uzay turistleri bu modülde 7 ile 10 gün arasında konaklayacaklar ve 400 kilometre yukarıdan dünyayı tüm güzelliği ile seyredebilecekler.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.