btbilgi

MIT’in (Massachusetts Institute of Technology) Bilgisayar Bilimi ve Yapay Zeka Laboratuvarı (CSAIL), insan bedenini duvarların arkasından görebilen ve takip edebilen bir sistem geliştirmiş. Bu sistem nerede olduğunuzu algılamak için RF (radyo frekansı) dalgalarını kullanıyor. Bir kez duvar duvar arkasındaki kişinin vücudu tarandıktan sonra, basit bir çubuk figür olarak yeniden oluşturuluyor. Böylece siz yürüseniz de, otursanız da tüm pozlarınızı yeniden yaratabiliyor. Bu sistemin adına da RF-Pose denilmekte.

Resmi açıklamaya göre araştırmacılar, insanların bedenlerini saran radyo sinyallerini analiz etmek için bir nöral ağ kullanmışlar. Sistem duvar arkasında kolunu bacağını hareket ettiren kişiyi devamlı radyo sinyalleri ile taramakta. Nöral ağın eğitimi şu şekilde olmuş: Sisteme bir insanın yürüme videosu ve yanında da o insanın yürürken yarattığı RF dalga etkileşimi gösterilmiş. Ardından çubuklardan oluşan hareket takip mekanizması yerleştirilmiş ve bu da gösterilmiş. Nöral ağın bu ikisi arasındaki bağlantıyı anlayıp, yeni RF sinyallerinden faydalanarak hareketi saptaması sağlanmış.

İlginçtir ki, araştırmacılar sistemi hiçbir zaman duvarların arkasındaki hareketi takip etmek için eğitmemişler. Bu özelliğin kendi kendine geliştiğini farkettiklerinde de epey şaşırmışlar. Sistemin insan hareketlerini çubuk şekillerin dışında, üç boyutlu modellerle de gösterebilmesi üzerine çalışmalar devam ediyor.

RF-Pose’un öncelikle sağlık hizmetlerinde kullanılması amaçlanmış. Mesela kameralar olmadan, bir odanın içindeki hastanın rahatsız edilmeden izlenmesi gibi uygulamalar söz konusu. Araştırmacılar toplanan tüm verilerin deneklerin rızası ile kullanıldığını ve gerçek hayatta da benzer şekilde ilerleneceğini özellikle söylemekteler. Ayrıca sistemin kişileri takip etmeye başlaması için, kişilerin belli bir hareket yaparak fiziksel onay verilebileceği de ayrıntı olarak aktarılıyor.

Araştırma ekibi RF-Pose teknolojisinin Parkinson ve multipl skleroz (MS) gibi hastalıkları izlemek için kullanılabileceğini ifade ediyor. Böylece hastalığın ilerlemesinin harekete bağlı etkilerini anlık takip etmek mümkün olacak. Hastaların ilaçları da buna göre ayarlanabilecek. Sistem aynı zamanda yaşlıların bağımsız yaşamalarına destek olmak için de kullanılabilecek. Kişilerin düşme, yaralanma durumu veya aktivitelerindeki değişiklikler anında saptanabilecek.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.