btbilgi

Mart ayı ortasında Apple arka planda bir kripto madencilik uygulaması çalıştırdığı keşfedilen ‘Calendar 2’ isimli Mac uygulamasını yasaklamıştı. Bunun üzerine şimdi de App Store uygulama mağazası kuralları değiştirildi. Apple bu değişiklik ile, uygulamalar mağazada yayına girmeden önce çok daha sıkı kontroller yapacağını söylüyor. Yeni değişiklikler özellikle arka planda gizlice kriptopara madenciliği operasyonları gerçekleştirmeye çalışacak kötü niyetli uygulamaları durdurmaya yönelik.

App Store uygulama kontrol kurallarına (Review Guidelines) yeni eklenen 3.1.5 (b) bölümü, ‘Cryptocurrencies’ (Kriptoparalar) başlığı ile sunulmuş. Burada macOS, iOS, tvOS ve watchOS işletim sistemlerinde izin verilecek veya kesinlikle izin verilmeyecek kurallar bulunmakta.

Her ne kadar Apple kriptoparaları engellemeye çalışmıyor olsa da, bunu fırsat bilerek App Store kullanıcılarını dolandırmaya veya sahtekarlık ile yasadışı para kazanmaya çalışan kötü niyetli kişileri durdurmayı hedeflemiş gibi görünüyor. AppleInsider sitesindeki hatırlatmaya bakılırsa, Apple’un uygulama kontrol kuralları önceden kriptoparalarla bu kadar haşır neşir değildi. Bir uygulama kriptopara veya ICO (Initial Coin Offering) işlemlerini yapmak istiyorsa, belli uygulama yayın kurallarına uyduğu sürece ses çıkartmamaktaydı.

Fakat macOS uygulaması olan Calendar 2’nin, kullanıcıların bilgisayarlarının arka planında kötü niyetli ve izinsiz madencilik operasyonları gerçekleştirmeye çalışması, Apple’ın bu konuda kesin bir karar almasına yol açtı. Apple zaten sistem kaynaklarını, belleği veya işlemci gücünü gerksiz yere kullanan uygulamaları sevmiyordu. Fakat cihazların arka planında kripto madencilik yapmak tüm bunların ötesine geçip, artık yasadışı noktaları zorlamaya başladığı için acil önlem alınmış. iOS veya watchOS kullanıcıları değil ama, macOS kullanıcıları yine de App Store dışındaki kaynaklardan bilgisayarlarına şüpheli uygulamalar indirip bu tehlike ile karşı karşıya kalabilirler.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.