btbilgi

Starship Technologies isimli firma, 2014 yılında Skype’ın kurucu ortaklarından Ahti Heinla ve Janus Friis tarafından oluşturulmuş. Firmanın ana işi 55 santimetre büyüklüğünde kurye robotlar tasarlamak ve üretmek. Bu robotlar sokakta kimseye çarpmadan, saatte 6 kilometre hızla kendi kendilerine gidiyorlar. Amaç yemek teslimatını otomatize etmek ve hayatı kolaylaştırmak. Ama firmanın bir derdi var: Sokaktan geçen insanların kurye robotlarına tekme attıklarını söylüyorlar.

Londra kökenli firma işini çok cidiye alıyor ve büyük de potansiyele sahip olarak görülmekte. Starship Technologies geçtiğimiz hafta 25 milyon dolarlık bir yatırım fonu almayı ve eski Airbnb yöneticilerinden Lex Bayer’i yeni CEO’su olarak atamayı başardı. Firmanın ABD ve Avrupa’da 8 şehirde operasyonları devam ediyor ve 2018 sonuna kadar toplamda 1.000’den fazla kurye robota sahip olacaklar. Çeşitli yemek teslim şirketleri bu robotları deniyor veya halen kullanıyorlar.

İnsanlar neden küçük kurye robotlarına tekme atar?Verilen bilgiye göre bu küçük robotlar öncelikle 20 ülkede ve 100 şehirde test edilmiş durumda. Bu testler sırasında yaklaşık 15 milyon insan ile karşılaşmışlar. Bu insanların çoğu robotları seviyor olmalı. Fakat arada bazı kötü niyetli veya canı fazla sıkılan kişiler de çıkıyor. Kurucu ortaklardan Heinla şunu söylüyor: “Bazı kişiler robotlarımız yanlarından geçerken onları tekmeliyorlar. Gerçi bu çok büyük bir sorun değil diye düşünüyorum. Eğer bu kişilerin öfke kontrol sorunları varsa ve robot iteklemeyi bir çözüm olarak görüyorlarsa da, robotlarımız zarar görmediği sürece yoluna devam edip gidiyor.”

Verilen bilgiye göre Heinla insanların robotlara ciddi zarar vermesinden pek endişe etmiyor. Kurye robotların üzerinde 9 video kamera, acil durum sireni ve bir metreye kadar yer takibi sağlayan sensörler bulunmakta. Suçluların kolayca ortaya çıkartılacağından eminler. Starship firması robotların şimdi kadar karşı karşıya geldiği 15 milyon insanın, yüzde 80’inin onlarla ilgilenmediğini aktarıyor. Robotların etkileşime geçmek zorunda kaldıkları vakaların çoğunda ise tepkilerin olumlu olduğu belirtilmiş.

Fakat insanlar içinde robotlara ters davranacak birileri mutlaka çıkacak. 2015 yılında yayımlanan bir bilimsel çalışmada Japonya’daki AVM’lerde görev yapan robotların, etrafta yetişkinler olmadığı zaman çocuklar tarafından bile kötü davranış gördüğü anlatılmakta. Bu da insanların bir kısmının her daim kötülük yapacak bir yer bulacaklarına, can sıkıcı da olsa bir işaret.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.