btbilgi

Doğal felaketlerin ne zaman ve nerede olacağını asla bilemiyorsunuz. Farkına varıldığında ise genelde birşeyler yapmak için geç kalınmış olabiliyor. Ancak proaktif ve yaratıcı fikirler ile bu olayların insanlar üzerindeki etkilerini azaltmaya çalışmak mümkün olabilir. İşte küresel konaklama servisi sunan Airbnb de bu türden bir fikrin yaratıcılarından.

Airbnb 2017’de başlattığı ‘Open Homes’ programı ile, konaklama ağında yer alan ev sahiplerine bir iyilik yapma şansı vermişti. Bu program dahilinde, 90 civarı felaket veya ulusal kriz durumunda ev sahipleri zor durumda kalan kişilere geçici konaklama sağlamıştı. Program boyunca şimdiye kadar 17 bin gecelik ücretsiz konaklama sağlanmış. Firma şimdi ABD’in Kaliforniya eyaletindeki San Jose şehrinde bu programın yeni ve kalıcı bir versiyonunu denemeye başlamakta.

Programa katılmayı kabul eden San Jose şehrindeki Airbnb ev sahipleri, kendilerini özel bir bekleme listesine yazdırıyorlar. Bu ev sahipleri listeye dahil olarak, felaket veya kriz durumlarında öncelikli olarak yardım edeceklerinin taahhütünü vermekteler. Zor durumda kalan kişiler Airbnb’deki Open Homes listesine bakıp, kendilerine en yakın evi bulup oraya geçici konaklama için başvurabilecek. Böylece felaket durumlarında insanlara erişim süreleri kısalacak ve zor durumdaki kişiler de birilerinin evlerini açmasını beklemek zorunda kalmayacaklar.

Airbnb bu programı önce Kaliforniya’nın diğer şehirlerine, sonra da ABD’nin diğer eyaletlerine kademeli şekilde açmayı ve gönüllü ev sahiplerini toplamayı hedefliyor. Firma bu amaçla şehir yönetimleri ve belediyeler ile görüşme halinde olduğunu da aktarmakta.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.