btbilgi

Yapay zeka üzerinde çalışan bazı şirketler, insan duygularını tespit edebilecek teknolojiler üzerine uğraşmakta. Bunların arasında en büyük teknoloji firmalarından olan Intel de bulunmakta. Intel’in Pekin merkezli Çin laboratuvarlarında geliştirilen ‘Advanced Emotion Recognition Engine’ (Gelişmiş Duygu Tanıma Motoru), takip ettiği kişilerde farklı duyguları algılamaya yarayan bir sistem. Bu ve benzeri sistemlerin gelecekte akıllı otomobillere uygulanması ve şoförün ruh hali durumunu gerçek zamanlı takip etmesi bekleniyor.

Sistem insanlarda iğrenme, öfke, korku, üzüntü, mutluluk, şaşırma ve aşağılama olarak sınıflandırılmış yedi ruh hali formunu saptayacak şekilde tasarlanmış. Pekin’deki Intel Labs’de proje ile uğraşan ekibin lideri Dr. Anbang Yao, “Makinelerin dünyayı insanlar gibi görmesine yardım ediyorum” diyor. Yao’nun ekibi üç yıl önce üzerinde çalışmaya başladıkları bu sistem ile, küresel yapay zeka yarışması EmotiW’de birincilik kazanmışlar.

Trafik kazalarını engellemek için ruh hali tarayan yapay zeka
Dr. Anbang Yao (Kaynak: Intel Corporation)

Geliştirilen sistemin bir kamera ve mikrofonu, yapay zeka yazılımı ile birleştirdiğine dikkat çekiliyor. Benzer görsel tanıma sistemlerinin çoğu sadece görsel verilere dayanmakta. Ancak Intel’deki araştırmacılar insan duygularının doğru bir şekilde ölçümü için, hem görsel hem de ses verilerinin işlenmesi gerektiğine inanıyor.

Teknoloji hala tamamlanmış değil, belki de daha ticari uygulamalara yıllar var. Fakat daha şimdiden büyük potansiyel vaat ediyor. Özellikle otomotiv sektörü şirketleri, yakın gelecekte bu türden teknolojileri araçlarına entegre edecekler. Ruh hali tarama sistemleri insan kaynaklı kazaların azaltılması amacı ile, yapay zeka ve araba kameralarını kullanacak. Ayrıca bu teknoloji sürücünün sarhoş olduğunu da tespit ederek, aracın kullanılmasını otomatik şekilde engelleyebilecek.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.