btbilgi

1976 yılından beri dünyanın tüm gelişmiş ülkeleri büyük bir teknolojik yarışın içindeler. Bu yarışın adı ‘dünyanın en güçlü ve en hızlı süperbilgisayarına sahip olmak’ olarak özetlenebilir. İlk süperbilgisayar olan Cray-1’in doğum yeri ABD’deki Los Alamos Ulusal Laboratuvarı idi. ABD uzun seneler bu yarışta birinciliğe oynamıştı ama süperbilgisayar teknolojisi geliştikçe yepyeni oyuncular geldi. Son beş yıldır da liderlik Çin’in elindeydi. Fakat bu hafta yapılan açıklama ile Summit, en güçlü süperbilgisayara sahip olma ünvanını ABD’ye geri getirmiş oldu.

ABD’nin son tamamladığı Summit, Tennessee’deki Oak Ridge Ulusal Laboratuvarı’nda üretilmiş. Bu makine saniyede 200 katrilyon matematiksel hesaplama yapabiliyor, buna kısaca ‘200 petaflop hızında’ denilmekte. Ne kadar büyük bir hız olduğunu anlayabilmek için şu örnekler veriliyor:

  • Eğer bir insan saniyede bir matematiksel hesaplama yapabilseydi, Summit’in bir saniyede bitirebildiği işlem miktarını ancak 6,3 milyar yılda tamamlayacaktı.
  • 100 bin kişilik bir stadyum düşünün, stadyumdaki herkesin elinde en yeni model dizüstü bilgisayarlardan var. Summit’in sahip olduğu güce denk olabilmek için, bu stadyumlardan 20 tanesini yanyana koymanız gerekiyor.

Summit toplam 340 ton ağırlığındaki siyah, buzdolabı büyüklüğünde birimlerden oluşmakta. 860 metrekarelik bir alan kaplıyor ve IBM‘in tasarladığı 9 bin 216 adet Power9 ana işlemci (CPU) ile Nvidia’nın ürettiği 27 bin 648 adet Tesla V100 grafik işlemci (GPU) barındırıyor. Tüm birimler 300 kilometre uzunluğunda fiber optik kablo ile birbirine bağlı. Süperbilgisayarı soğutmak için dakikada 15 bin litre su harcanıyor, ayrıca 8 bin 100 evi aydınlatmak için gereken miktarda elektrik tüketiyor.

Summit’in ABD’ye maliyeti 200 milyon dolar olmuş. Bu kadar pahalı bir bilgisayar çok iş yapabilir. Normal bilgisayarların yapamayacağı kadar güçlü olduğu için, üstlendiği görevler de standart dışı oluyor. Bunların arasında nükleer santralleri simüle etmek, iklim trendlerini tahmin etmek, petrol yatakları bulmak ve şifreleme kodlarını kırmak gibi şeyler var. Araştırmacılar Summit ve kardeşlerinin tıpta sıradışı buluşlar, yeni materyaller geliştirme ve enerji teknolojisinde hızlı atlamalar gibi noktalarda çok işe yaradığını kanıtlamış durumda.

Çin hala dünyanın en fazla süperbilgisayarına sahip olan ülke. Bu durum bir ülkenin bir teknoloji lideri olduğunu göstermeye yetiyor da artıyor bile. Ama ABD şimdilik en güçlü süperbilgisayara sahip. Yine de çok rahat edemeyecek, çünkü Çin, Japonya ve çeşitli Avrupa ülkeleri Summit’den daha hızlı makineler geliştirmekte. Summit’in inşsına yardımcı olan IBM Research’ü yöneten John E. Kelly, “Bunlar büyük veri ve yapay zeka makineleri” diyor ve ekliyor: “Gelecek burada yatıyor.”

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.