btbilgi

Avrupa Polis Teşkilatı Europol, Mayıs ayının son günlerinde önemli bir toplantı gerçekleştirmişti. Hollanda’nın Lahey kentindeki Europol merkezinde 28 ülkeden kolluk kuvvetlerinin temsilcileri biraraya geldi. Bu toplantıda siber tehditlerle ilgili bilgi ve uzmanlığı paylaşmak ve derin/karanlık web üzerinde suçla mücadeleye yönelik koordineli bir yaklaşım tartışılmıştı. Bu toplantı sonrasında yapılan açıklamada, Europol bünyesinde Dark Web Investigations Team (Karanlık İnternet Araştırmaları Ekibi) kurulduğu duyuruldu.

Yeni kurulan Dark Web Investigations Team, dark web (derin veya karanlık internet) üzerindeki suça karşı 360 derece kapsamlı bir strateji yürütecek. Bu süreç bilgi paylaşımı, operasyonel destek ve uzmanlık sağlama, tehditlerin belirlenmesi ve araç ile stratejilerin geliştirilmesini içeriyor. Ayrıca siber suç bilincini önleme ve artırma amaçlı eğitim oturumları ve kampanyaların düzenlenmesi de planlanmış.

Europol’den siber suç ekibi: Dark Web Investigations TeamEuropol dark web için “suç için bir üreme alanıdır“ diyor. Kontrolü imkansıza yakın olan bu gizli bölgede yasa dışı mal satış ve alım operasyonları düzenlenmekte. Bu yasadışı ürünler arasında uyuşturucu ve kimyasal maddeler, ateşli silahlar, sahte paralar, kötü amaçlı yazılımlar ve ısmarlama siber saldırılar, çalıntı kimlik bilgileri ve kredi kartı bilgileri bulunmakta.

Araçları, taktikleri ve teknikleri araştırma ortaklarıyla paylaşan Europol, birkaç yıldır dark web üzerinde oluşan suç pazarlarını araştırmakta. 2017 yazında en büyük iki dark web olan Alpha Bay ve Hansa, küresel bir operasyonla çökertilmişti. ABD Federal Soruşturma Bürosu (FBI), Uyuşturucuyla Mücadele Dairesi (DEA), Hollanda Ulusal Polisi ve Europol tarafından desteklenen bu operasyon “çevrimiçi suçlularla mücadelede bugüne kadar görülen en sofistike operasyonlardan biri” olarak tanımlandı.

Europol’a göre bu operasyonun başarısı, satıcılar ve alıcılar arasında endişe ve güvensizlik yarattı, sonuçta internetin karanlık girintilerinden bazı tüccarların çıkışlarına ve benzer pazarlardaki işlem hacminin azalmasına yol açtı.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.