btbilgi

Dünyanın en büyük kamyon üreticilerinden olan Daimler, elektrikli kamyon sektörünün geleceğinde de en büyük oyunculardan olma hedefinde. Şubat ayında ağır yük amaçlı eActros serisi elektrikli kamyon modellerini tanıtan firma, ondan önce de orta boy kategorisindeki FUSO eCanter modellerini duyurmuştu. Ayrıca geçen sene tüm elektrikli araçlarını desteklemek için Avrupa’da 500 milyon Euro’luk kendi batarya fabrikasını kuracağını da açıkladı. Şimdi duyuru sırası uzun yol kamyonlarına geldi.

Daimler elektirkli kamyon pazarı için önemli üç açıklama yaptı. Birincisi herkesin teknik ayrıntıları yüzünden merakla beklediği Tesla Semi elektrikli kamyona rakip olarak hedeflenmiş eCascadia. Firmanın Cascadia kamyon serisinin elektrikli versiyonu ve şimdiye kadar duyurdukları en yüksek kapasiteli araç. Resmi açıklamaya göre Class 8 (ABD kamyon pazarı sınıflandırmasına göre) sınıfı bir kamyon olan eCascadia 400 kilometre menzile sahip olacak. Batarya boşaldığında 90 dakika içinde yüzde 80 kapasitede şarj edilebilecek, bu da 320 kilometre menzile denk düşüyor. 730 beygire denk 550 KWh’lik sessiz motor, klasik Amerikan kamyonları gibi uzun bir burun altında yatmakta.

Daimler elektrikli kamyon pazarına sağlam adımlarla geliyor
Soldan sağa: Freightliner eM2, eCascadia, Saf-T-Liner C2, eCanter

Firma ayrıca M2 106 modeli kısa mesafe yük kamyonu için de elektrikli bir versiyon planlıyor. Freightliner eM2 modelinde 370 kilometrelik menzil ve 325 kWh’lik (480 beygir) motor bulunacak. Bu aracın bataryası da boşaldığında 60 dakikada yüzde 80 şarj edilebilecek, böylece 300 kilometrelik menzil sağlanacak. Bu iki elektrikli kamyon modeli de asıl olarak ABD kamyon pazarına yönelik tasarlanmış.

Asıl önemli olan üçüncü açıklama ise, Daimler E-Mobility Group’un kuruluşu oldu. Firma E-Mobility Group sayesinde tüm elektrikli kamyon pazarı ürünlerini ve projelerini tek elden yönetebilecek. Daimler Kamyon ve Otobüs bölümü müdürü Martin Daum, yeni birimle ilgili şu sözleri söylüyor: “Firma olarak küresel kamyon sektörünün tartışmasız lideriyiz ve elektrikli araçlara gelince aynı pozisyonu korumak niyetindeyiz. İlk elektrikli kamyon örneklerini biz sunduk, yer aldığımız her alanda da aynı şekilde standartları koymaya kararlıyız. Yeni E-Mobility Group birimimiz, bu strateji teknolojik alandaki tüm yatırımlarımızı en verimli hale getirmek için kuruldu. Bu şekilde bataryalarda, şarj çözümlerinde ve enerji yönetiminde en başarılı sonuçları alabileceğiz.”

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.