btbilgi

Şu anda piyasada binlerce irili ufaklı kriptopara bulunmakta. Bitcoin’in popüleritesinden etkilenen kesimlerin ürettiği bu dijital paraların hepsi onun kadar başarılı olmuyor. Ayrıca her ne kadar blokzinciri altyapıları müdahale edilemez ve kırılamaz gibi gözükse de, küçük çaptaki kriptoparaların ciddi bir zayıf yönü bulunmakta. ZenCash (ZEN) ismindeki küçük hacimli kriptoparaya, işte bu zayıflıktan faydananan kötü niyetli kişiler tarafından saldırılmış.

Normalde tüm kriptoparalar, blokzinciri sisteminin dağınık onay mekanizmasından faydalanıyor. Burada her işlemin kaydı blokzinciri ağındaki çoğunluk hesap ve sunucu tarafından kaydedilmekte. Böylece işlemin doğruluğu ve tamamlanması birden fazla tanık tarafından onaylanıyor. İşlem kaydı tek bir noktada yapılmadığı için de, o noktadaki verinin değiştirilmesi sonucu kayıtlarla oynanamıyor.

Fakat burada tek sıkıntı var; eğer blokzinciri ağındaki tüm noktaların (node) yüzde 51’ine sahip olup da hepsinde sahte onay verirseniz, istediğiniz işlemi kolayca devreye sokabilirsiniz. Bu yöntem “yüzde 51 saldırısı” (51 percent attack) diye biliniyor. Bu yöntemin Bitcoin gibi çok geniş ve devasa toplam işlem gücüne sahip ağlarda uygulanması imkansız gibi birşey. Ama küçük çaplı kriptopara ağlarında makul maliyetlerle ve çok organize şekilde gerçekleştirilebildiği söyleniyor. Crypto51 sitesinde bu türden bir saldırının, farklı kriptoparalar için maliyeti ve olasılık yüzdesi verilmekte.

İşte bu sıradışı yöntem sayesinde, siber saldırganların yüzbinlerce dolar değerinde ZenCash sanal para ele geçirdikleri aktarılmış. Saldırganlar yaklaşık 30 bin dolar harcayarak yeterince sahte sunucu ve hesap ele geçirmiş durumdalar. Ele geçirdikleri yüzde 51 oranında ağ noktası sayesinde, bir satış işlemini birden fazla kez onaylayarak 700 bin dolar civarında kriptopara kazanıldığı belirtiliyor.

Benzer bir saldırının devasa Bitcoin ağında 1 saatliğine gerçekleştirilebilmesi için ise 600 bin dolardan fazla para harcanması ve çok sağlam organize bir saldırı düzenlenmesi gerekiyor. Ayrıca ZenCash sistemine göre başarı oranı da çok düşük. O yüzden de kimse yüzde 51 tekniğini Bitcoin gibi ağlarda denemiyor. Verilen bilgiye bakılırsa, yakın geçmişte düşük volümlü Bitcoin Gold, Monacoin ve Verge kriptoparaları da benzer saldırlara uğramış. Kriptoparanın da ötesinde, bu saldırı türü her türlü blokzinciri ağına uygulanabilir. Uzmanlar ve yazılım geliştiriciler bu sorunu çözmek için harıl harıl çalışıyorlar.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.