btbilgi

Türkiye’de ilk defa Boğaziçi Üniversitesi İşletme ve Ekonomi Kulübü’nün DuPont Türkiye İnovasyon Merkezi işbirliği ile düzenlenen “Sanal İnovasyon kampı” sonuçlandı. Sanal kamp boyunca üniversite öğrencileri, Workinlot.com online platformu üzerinden en yaratıcı, yenilikçi ve sürdürülebilir projeleri meydana getirmek için uğraştılar. Kampa Türkiye’nin her yerinden 47 proje katıldı ve finale 12 proje kaldı.

Finalde birinciliği Sabancı Üniversitesi Endüstri Mühendisliği öğrencisi Alper Tellioğlu ve Bilgisayar Mühendisliği ve Bilimi öğrencisi Efe Nadir aldı. “ID Authentication with Heartbeat” (Kalp Ritmi ile Kimlik Doğrulama) adlı projeleri ile birincilik elde eden öğrenciler, Cenevre’deki DuPont İnovasyon Merkezi gezisine katılarak konunun uzmanları ile tanışma fırsatı yakalayacaklar.

Takım DuPont’un akıllı giyilebilir teknolojisi DuPont Intexar’ı kullanarak, kimlik doğrulamanın daha hızlı ve güvenli bir hale gelebileceği fikri üzerinden yola çıkmış. Tellioğlu ve Nadir fikirleri ile ilgili açıklamalarında,  her ne kadar kimlik doğrulama günümüzde birçok yöntem ve araçlarla sağlanabilse de hala bu konuda bazı problemler mevcut diyor. Yarışmayı ilk gördüklerinde motivasyonları bu problemin üzerine gitmek olmuş.

Kimlik doğrulama sürecini, kişiden kişiye farklılık gösteren ECG (Electrocardiodiagram) ile sağlamayı düşünmüşler. Kalpten alınan kalp ritmi, frekansı, yayılması ve reaksiyonun tekrar yok olması gibi parametreler gözden geçirilmiş. Intexar teknolojisi ile üretilmiş bir bileklik sayesinde, her kişinin kendine özgü olan kalp ritmi yakalanmış. Ritm verisi de bir güvenlik adımı haline getirilerek, şifre ve anahtarlara gerek duymayan bir biyometrik kontrol sistemine dönüştürülmüş durumda.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.