btbilgi

Alman otomotiv devi Audi ve en büyük Çinli teknoloji şirketlerinden Huawei, 2016 yılında bir ortak çalışmayı açıklamışlardı. İkili geleceğin otomobilleri için beraber teknoloji geliştirecek, özellikle de ‘vehicle-to-X’ (V2X) denilen araba merkezli veri iletişim sistemlerini tasarlayacaklardı. Şimdi bu birlikteliğin yakın gelecekteki sonuçlarından birinin açıklandığını görüyoruz. Ortaklık ilk nesil 5G bağlantılı araçları 2020 yılında pazara sürmek niyetinde.

5G teknolojisinin arabalara entegre edilmesinin getireceği birçok artısı bulunmakta. Bunların başında otonom sürüş desteği geliyor. Otonom araçlar her ne kadar sürüşü kendi başlarına yapabilecekse bile, başka araçlar ve yol bilgi altyapıları ile kurulacak kesintisiz bağlantı performanslarını büyük ölçüde geliştirecek. Anlık trafik ve yol durumunu diğer akıllı arabalar, trafik lambaları, kameralar ve yol işaretleri ile kurulacak bağlantılar üzerinden alabilecekler. Bu sayede hem gideceğimiz yere daha çabuk, hem de daha güvenli varabileceğiz.

Audi ve Huawei’nin geliştirmekte olduğu V2X altyapısı öncelikle Çin’de piyasaya sürülecek. Halen ülkenin doğusundaki Jiangsu eyaletinde testleri devam eden sistem, bu pazarın ardından kademeli olarak Avrupa ve ABD pazarlarına da sunulacak. Firmalar 2020 yılına kadar V2X altyapısının Çin otoban ve yollarının yüzde 90’ında çalışır hale gelmesini hedeflemişler.

Huawei’den yapılan açıklamada “Sistem tek bir otomobile ait değil, bu bir komünite meselesi. Sistemimiz araçların insanlarla, altyapılarla ve başka arabalarla iletişime geçmesini sağlıyor. V2X yol işaretlerini ve trafik ışıklarını saptayarak, gerektiğinde aracınızın hızını ayarlayabilmekte. Kırmızı ışıklarla ilgili anlık bilgi alabileceksiniz. Ayrıca sistem şoförlere çeşitli sürüş destekleri de verecek” deniliyor. V2X teknolojisinin bu yüzden sadece arabalarda değil, otobanlar ve her türlü yolda da uygulanması büyük önem taşımakta. Bu amaçla 9 büyük Çin eyaletinin akıllı yol sistemlerini, yeni altyapı projelerinde devreye sokmaya başladıkları bilgisi de verilmekte.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.