btbilgi

Dünyanın en popüler kod paylaşım ve ortak çalışma platformu GitHub, son haftalardaki söylentiler ve haberlerin üzerine sonunda satıldı. Satışın 7,5 milyar dolarlık Microsoft hissesi karşılığında onaylandığı aktarılmakta. 2008 yılında kurulan GitHub’ın 2015’de 2 milyar dolarlık değere sahip olduğu ve şimdiye kadar 2 ayrı fonlama kampanyasında toplamda 350 milyon dolarlık yatırım aldığı da verilen bilgiler arasında.

Microsoft’un resmi açıklamasında, GitHub’ın 28 milyondan fazla yazılım geliştiricisinin öncelikli tercih ettiği platform olduğu belirtilmekte. Açıklamayı yapan Microsoft CEO’su Satya Nadella “Microsoft geliştirici odaklı bir şirkettir ve GitHub ile güç ortaklığımız sayesinde geliştiricilere özgür, açık ve yenilikçi ortamlar sağlama sözümüzün arkasında durduğumuzu kanıtlamış oluyoruz. Bu birliktelik ile geliştirici komünitelerine olan sorumluluklarımızın farkında olduğumuzu tekrardan hatırlatmaktayız. Geliştiricilerin dünyanın en önemli sorunlarını çözme süreçlerine güç vermek, yaratıcılıklarını ve inovatif yaklaşımlarını desteklemek için elimizden geleni yapacağız” sözlerine yer veriyor.

Microsoft ayrıca GitHub’un geliştirici odaklı operasyonunun her zamankinden daha gelişmiş şekilde devam edeceğini de aktarmakta. Platformun Microsoft’dan bağımsız şekilde işleyeceği ve her sektörden her türlü geliştiricinin kullanımına açık olacağı ifade edilmekte. GitHub 28 milyon kullanıcı dışında, 85 milyon adetlik kod veritabanına sahip. Bu da platformu dünyanın en geniş kod bankası haline getiriyor. Fakat platformun hiç sorunu yok da değil. Bloomberg’in bir haberinde platformun asla kar edemediği ve yöneticilerinin halka açılmaktansa satılmayı tercih ettikleri anlatılıyor.

Zamanında açık kaynaklı Linux’un en büyük düşmanı olarak gösterilen Microsoft’un, özellikle Satya Nadella yönetiminde bu dönemi çoktan geride bıraktığı Alphr sitesi tarafından hatırlatılmakta. Firmanın GitHub platformuna en çok katkısı olan marka olduğu ve açık kaynak kodlamaya verdiği önemin giderek arttığına da dikkat çekiliyor. Yine de bu kadar büyük bir firmanın böylesine önemli bir platformu satın almasının, geliştiriciler arasında uzun vadede ne gibi olumsuz sonuçları olacağı konusunda şüpheler de yok değil.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.