btbilgi

Konteyner mimarisi geliştikçe daha büyük ve organize projeler görmeye başlıyoruz. Konteyner birimlerinden inşa edilen oteller ve paylaşımlı ofis alanları bunlardan bazıları. Bu türden geniş ölçekli en son tesis ise Hollanda’nın en büyük şehri olan Amdsterdam’da gerçekleştirilmiş. Startup Village isimli köy, genç girişimci şirketlerin geçici ofis alanı ihtiyaçlarını pratik şekilde çözmek amacı ile tasarlanmış.

Hollanda kökenli mimar Julius Taminiau’nun elinden çıkan proje, Amsterdam Science Park içinde yer alıyor. Startup Village eski konteyner ünitelerinin alınıp, her biri farklı renkte boyandıktan sonra içlerinin birer küçük boy ofis gibi döşenmesi ile elde edilmiş. Köyde sadece ofis alanları yok. Koteyner ünitelerinin farklı biçimlerde değerlendirilmesi sayesinde networking partileri için alanlar ve sinema geceleri düzenlemek için bölümler bile oluşturulmuş durumda.

Taminiau bu köy fikrini Londra merkezli Carl Turner Architects ile çalıştığı dönemde geliştirmiş. Daha önce benzer bir proje olan Pop Brixton üzerinde çalışan mimar, burada kullanılmayan bir araziye konteynerlerden oluşan bir komünite kurulmasında görev almış. Daha sonra Hollanda’ya dönüp kendi tasarım firmasını kurmuş ve Startup Village üzerinde çalışmaya başlamış.

Köy tasarımı yerleşenlere geçici bir ofis alanı sağlamak amacı ile oluşturulduğu için, tamamında geri dönüşümlü malzemeler kullanıldığı bilgisi veriliyor. Zemin bile kolayca sökülüp başka bir yerde değerlendirilebilecek özel beton karo bloklarından inşa edilmiş. Her biri 15 metrekare alan sağlayan ofis konteynerleri ısı yalıtımlı ve ucuz kızılötesi cihazlarla ısıtılmakta. Gerektiğinde iki yana monte edilen pencerelerle de hava dolaşımı sağlanmakta. Konteynerlerin tavanı da güneş panelleri ile kaplanarak, tesisin kendi enerjisini üretmesi sağlanmış. Tüm köy modüler inşa edildiği için de, gerektiğinde hızla ölçeklendirilip genişletilebilir bir yapıda.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.