btbilgi

Tayvan’da düzenlenen Computex 2018’den çeşitli ürün haberleri geliyor. Bunların içinden en ilginç olanlarından biri, herhalde donanı üreticisi Asus’un duyurduğu yeni dizüstü bilgisayar olsa gerek. Asus ZenBook Pro 14 ve 15 modelleri her ne kadar ergonomi ve şıklığı ile sunulmuş olsa da, en dikkat çekici özelliği barındırdığı ikinci ekran oldu. Bu iki modelde, dizüstü bilgisayarlarda görmeye alıştığımız geleneksel dokunmatik touchpad yok. Onun yerine dokunmatik küçük bir ekran bulunuyor.

Asus’un bu yaklaşımı dizüstü bilgisayarların multitask (aynı anda birden fazla işlev görme) özelliğini güçlendirmek için atılmış sıradışı bir adım. ZenBook Pro modellerin touchpad’i yerine konulan 5,5 inç’lik ScreenPad parçası, çok çeşitli işlevleri gerçekleştirebiliyor. Mesela bu ikinci ekranda hesap makinesi, video oynatıcı veya müzik çalıcı gibi uygulamalar açabilirsiniz. Farklı uygulama ikonlarını yerleştirerek ikinci bir görev barı gibi de kullanabilirsiniz. Microsoft Office yazılımları ile birlikte çalıştığında bir görev yöneticisi veya komut alanı gibi de işe yarıyor.

Yeni ürünlerin sunumunda Asus küresel PC ve akıllı telefon bölümü kıdemli yöneticisi Marcel Campos, ZenBook Pro 14 ve 15 modellerinin üç profesyonel alana yönelik hedeflendiğini açıklamış. Bunlar video üreticileri, fotoğrafçılar ve 3D tasarımcıları. İki model de ErgoLift denilen yeni menteşe sistemine sahip. Bu modellerde ekran açıldığında klavye yerden 5.5 derecelik bir açı ile yükseliyor ve kullanımı ergonomik şekilde kolaylaşıyor.

Pro 15 modeli 15,6 inç’lik 4K UHD NanoEdge ekrana, Intel Core i9 işlemciye, 16 GB belleğe, 1 TB PCIe SSD depo alanına ve GTX 1050 Ti grafik kartına sahip. Cihaz 18,9 mm kalınlığında ve sadece 1,88 kilogram ağırlığında. Asus ZenBook Pro 15 modeli 2018’in temmuz ayında satışa çıkacak ve başlangıç fiyatı 2 bin 299 dolar olacak.

Pro 14 modeli ise aynı 5,5 inç’lik ikinci ScreenPad dokunmatik ekrana, Intel Core i7 işlemciye, 16 GB belleğe, 1 TB PCIe SSD harddiske ve GTX 1050 MAX-Q grafik kartına sahip. Pro 14’ün kalınlığı 17,9 mm ve ağırlığı da 1,6 kilogram.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.