btbilgi

BT ve telekom teknolojileri araştırma firması IDC, her sene gerçekleştirdiği bilgisayar pazarı araştırmasının 2018 ilk çeyrek sonuçlarını açıkladı. Araştırma sonuçlarına göre Türkiye kişisel bilgisayar ve tablet pazarı (masaüstü bilgisayar, dizüstü bilgisayar, iş istasyonları ve tablet) 2018 yılının ilk çeyreğini yüzde 9,3 yıllık büyüme oranıyla kapatmış durumda. Pazarın toplam satış hacmi ise 864 bin 632 adet olmuş. 2018’in ilk çeyreğinin genel resminin, pazar açısından 2017’nin son çeyreği gibi olumlu olduğu raporda iletilmekte.

2018’in birinci çeyreği için pazarın büyüme oranında, IDC’nin geçen seneden öngördüğü yüzde yakalanmış. Fakat bu oranın 2017’nin son çeyreğine göre yüzde 20 düşüş manasına geldiği de aktarılmakta. Türkiye bilgisayar pazarı 2018 ilk çeyreğinde PC kategorisinde Lenovo geçen yılın aynı çeyreğinde yüzde 20 ve 2018’in ilk çeyreğinde ise yüzde 25,4 lük pazar payı ile ilk sırada görülebiliyor. İkinciliği yüzde 20,3 oranı ile HP ve üçüncülüğü ise Asus yüzde 12,1 lik pazar payıyla almış.

Raporda 2018’in ilk çeyreğindeki yüzde 9,3’lük büyümenin sebepleri arasında; 2017’nin son çeyreğinde kapanan bazı büyük ihalelerin yüklemelerinin Q1’e sarkması, perakende sektöründe KDV indirim kampanyalarının tüketici taleplerini canlı tutması, oyun bilgisayarı kategorisinin ilgi çekmeye devam etmesi ve kamuda kapanan ihalelerin ilgili çeyreğe yetişmesi beklentinin üzerinde bir yükleme adedi sağlaması gösterilmekte.

Pazarın bir parçası olan tablet tarafında ise tahminlerin altında bir büyüme saptanmış. Yılın ilk çeyreğinde tablet pazarında sadece yüzde 2,3 büyüme görülüyor. Tablet satışlarında ilk üç sırayı yüzde 25,4 pazar payı ile Samsung, yüzde 10,2 ile Alcatel ve yüzde 9,2 ile Apple almakta. Buradaki öngörülerin altında büyüme oranı ile ilgili sebepler ise; geçen çeyrekten ürün stoklarının elde kalmış olması, artan bileşen maliyetlerinin üreticilerin fiyat rekabetine girmesini zorlaştırması ve Telekom tarafındaki tablet pazarını canlandırması beklenen kampanyalar için çok az üreticinin gerekli fiyat indirimine gidebilmesi gösterilmekte.

Yakın gelecek için bilgisayar pazarı sinyallerinin tamamen ülkenin ekonomik ve politik durumuna bağlı olduğunu aktaran IDC, Türk Lirası’nın değer kaybı ve tüketici güvenindeki düşüş trendinin önümüzdeki dönemde ürün satışlarını olumsuz etkileyeceğini belirtmekte. Kurumsal tarafta ise, büyük olasılıkla bazı ihalelerin ertelenmesi ve kanalda finansal zorlukların yaşanması söz konusu deniliyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.