btbilgi

Teknoloji firması Nvidia’nın robotlar ve yapay zekaları geliştirme yönündeki çalışmaları, yeni duyurulan ürünlerle devam ediyor. En yeni duyuru yeni nesil robotlar oluşturmak ve onlara yapay zeka becerileri kazandırmak için hazırlanan robot platformu Isaac oldu. Tayvan’da düzenlenmekte olan Computex 2018 etkinliğinde tanıtılan ve ünlü bilimkurgu yazarı Isaac Asimov’dan ismini alan platformun kalbinde, Nvidia’nın robotlara özel tasarlanmış işlemcisi Jetson Xavier yer alıyor.

Firmanın amacı Isaac platformu sayesinde yakın gelecekte üretim, lojistik, tarım, inşaat gibi sektörelerde kullanılacak yenilikçi robotların üretilebilmesi. İlk kez Computex 2017’de gösterilen platform, 9 milyardan fazla transistöre sahip Jetson Xavier sayesinde 30 TOPS (saniyede 30 trilyon işlem) gücüne sahip. Bu da modern bir iş istasyonunun işlem yapma gücünü, bir ampulün harcadığı enerjinin üçte biri kadarı ile sunabilmek anlamına gelmekte deniliyor.

Jetson Xavier aslında çipset üzerinde komple bir sistem ve altı alt işlemciye sahip. Bunlar 8 çekirdekli bir Arm ana işlemci, bir Volta Tensor Core GPU (grafik işlemcisi), iki Nvidia derin öğrenme çipi ve makine görüşü, video işleme, imaj işleme çipleri olarak listeleniyor. Yazılım tarafı ise robot algoritmaları yaratmak için kullanılacak Isaac geliştirme kiti (SDK), Isaac IMX (Intelligent Machine Acceleration) uygulamaları ve Nvidia’nın kendi robotik algoritma yazılımı olarak belirlenmiş. Yazılım paketine geliştiricilerin robotlarının işlevlerini sanal ortamda denemelerini sağlayacak Isaac Sim de dahil.

Nvidia’dan robot platformu Isaac ve işlemcisi Jetson XavierNvidia CEO’su Jensen Huang tanıtımda yaptığı açıklamada şunları söylemiş: “Yapay zeka çağımızın en güçlü teknolojik gelişimi. Projemiz ilk aşamalarda birçok endüstride verimliliği artıracak yazılım otomasyon seviyelerini mümkün kılacak. Daha sonra ise sırada sensörler ve motorlardan veri toplayan yapay zekaların, yeni nesil robotların beyni haline geldiğini göreceğiz. Gelecekte üretim, lojistik, ulaşım gibi alanlarda milyarlarca akıllı makine ile her gün içiçe olacağız.”

Jetson Xavier geliştirme paketinin 1,300 dolardan başlayacağı ve Ağustos ayından itibaren dünya çapında dağıtıcılara gönderilmeye başlanacağı bilgisi de resmi açıklamada verilmekte.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.