btbilgi

1996 yılından bu yana telematik üniteleri geliştiren Continental firmasının acil durum alarm sistemi eCall, Nisan 2018’den itibaren Avrupa’da üretilecek araçlar için bağlantı standartı haline geldi. Avrupa Komisyonu’nun aldığı karara göre, eCall otomatik acil çağrı sistemi üretici, model ve fiyat kategorisine bakılmaksızın tip onayı alan tüm yeni araçlarda standart donanım olarak bulunacak. Sistem kaza durumunda acil yardım ekiplerinin tepki süresini kısaltarak, ölümcül trafik kazalarını da azaltmak amacı taşıyor.

eCall acil çağrı sistemi takılan araçlar, en yakındaki uygun ekipmanlı kamu güvenliği yanıt noktasına aracın tam konumu ile birlikte otomatik olarak acil durum uyarısı gönderebiliyor. Bu sistem Avrupa’daki standart acil çağrı merkezi 112 altyapısına bağlı olacak. Avrupa Komisyonu’na göre bu sayede yanıt süresi kentsel alanlarda yüzde 40’a, kırsal alanlarda ise yüzde 50’ye kadar azalacak. Verilen bilgilere göre sistem sayesinde AB ülkelerinde trafikteki can kayıpları istatistiksel olarak her yıl yüzde 10 oranında azalabilir denilmekte.

Otomatik çalışan eCall sistemi, arabadaki hava yastığı kontrol ünitesinin kaza ile harekete geçmesiyle etkinleşiyor. Bir sürücünün ciddi bir kazaya tanık olması durumunda, acil durum çağrısı elle de gönderilebilmekte. AB standardına göre kamu güvenliği yanıt noktasına asgari bir veri setinin iletilmesi gerekiyor. 140 bayt uzunluğunda iletilen veri paketinde acil durum çağrısı, araç tipi ve konumu, sürücü tipi, yolcu sayısı ve seyir yönü gibi acil kurtarma için gerekli olan bilgiler bulunmakta.

Bu işlev için araçta kullanılan telematik ünitesinde ağ erişimi için bir modem, bir uydu konumlandırma (Galileo) anteni, araçla bağlantı kurulması için gereken elektronik aksam ve yedek batarya yer almakta. Continental halen yeni mobil ağ standartları olan LTE-Advanced ve 5G’nin araçlara entegre edilmesi üzerinde çalışmaya devam etmekte. Şu anda üretime hazır olan eCall tabanlı telematik sistemlerinin, bağımsız araç üreticilerinin gereksinimlerine uyarlanmış olarak kısa sürede teslim edilebilecek durumda olduğu bilgisi de aktarılmış.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.