btbilgi

Alışveriş kavramının kendisi sabit kalsa bile, teknolojideki değişimler sayesinde ne perakende yöntemleri ne de tüketiciler aynı değiller artık. Markalar her gün değişmekte olan rekabet sahasında ayakta kalabilmek için uğraşırken, tüketiciler ise her geçen sene artan kolaylıkların ötesinde artık deneyim bazlı harcamaya yönelmeye başladılar. Bu hızla dönüşen sektörde en yeni yaklaşımları takip edebilmek için, Trend Watching sitesi 2019 ve ötesinde etkili olacak 5 önemli perakende trendini aşağıdaki gibi sıralamış.

Sihirli Satış Noktası

Günümüzde artık tüketiciler alışveriş deneyimini fiziksel mağazadan çok bir akıllı telefondan veya kişisel asistandan almayı tercih edebiliyorlar. Bu aynı sihirli bir lambaya dokunup, içinden çıkan cine dileğinizi söylemeye benzetiliyor. Markalar bu teknolojileri kullanarak takipçilerle iletişim kurabiliyor, tüketici yaklaşımlarını takip edebiliyor ve yenilikçi satış yöntemleri deneyebiliyorlar. Artırılmış Gerçeklik, yenilikçi perakende teknolojileri arasında en hızlı yükseleceklerden biri kabul edilmekte.

Derin Perakende

2018 yılı ve ötesi için tüketicinin ne istediğini bilmek her zamankinden daha önemli. Çünkü tercihler ve istekler her gün değişmekte. Tüketiciler yeni deneyimler peşindeyken, markaların onları neredeyse kendilerinden bile daha iyi tanımalarını beklemekte. Bu da duygusal veri toplama, göz ve bakış takip, DNA bazlı kişiselleştirme gibi sıradışı yöntemleri devereye sokmayı gerektiriyor. Tüm bunların sonucunda markalar daha fazla tüketici verisi elde edecek ve bunları daha verimli işlemenin yöntemlerini arayacaklar.

Kültür Kulüpleri

Tüketiciler markalardan kendilerini içinde daha rahat hissettikleri, ortak özellikleri paylaştıkları ve kendilerine özel tasarlanmış gibi duran gruplar istemekte. Markalar kendi içlerinde yaratacakları Kültür Kulüpleri sayesinde takipçilerine rahatça tavsiyelerde bulunacak ve ürünlerini satmak için yenilikçi bir kanal yaratmış olacaklar. Yakın gelecekte bu yöntemi benimseyen ve iyi uygulayabilen şirketlerin bir adım önde olacağı öngörülmekte.

A-Ticaret

E-ticareti biliyoruz, daha yeni olan sosyal medya kanalları üzerinden perakende yöntemlerine de aşinayız. Peki A-ticarete (autonomous commerce) hazır mıyız? Özellikle dev perakende markaları robotlar, dronelar, veri bilimi, yapay zeka algoritmaları, otomasyon teknikleri, jeolokasyon ve chatbotlar gibi araçları kullanarak tüketici deneyimini hızlandırmaya uğraşıyorlar. Bu tekniklerin entegre kullanımı sadece hız değil, aynı zamanda kolaylık ve müşteri deneyiminde özelleştirmeyi de beraberinde getirecek.

Demografik Ötesi Perakende

Alışveriş demek sadece belli bir kitleye yapılan satış demek değil. Dünya çapında alım gücü ve tüketici çeşitliliği arttıkça, markaların artık kampanyalarını belli bir hedef kitleye yönelik tasarlamaları başarısızlık getirebiliyor. Tüketiciler markalardan yaşlarına, cinsiyetlerine veya cilt renklerine bakmadan reklam yapmalarını talep etmeye başladılar. Ürünlerin demografik özellklere göre değil, tüketicinin tercih, istek ve deneyimlerine göre pazarlanmaya başlanmasının zamanı geldi.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.