btbilgi

Microsoft Türkiye yerli yazılım ekosistemine 25 yıldır destek veren ve bugüne kadar 2.000’in üzerinde yerel girişimi desteklemiş bir firma. Microsoft düzenlediği basın toplantısında Türkiye’den çıkan ve uluslararası pazarlarda milyonlarca dolarlık değer yaratan Bunsar, Poilabs, Sestek ve Broadage startup şirketlerini tanıttı.

Firmanın Genel Müdürü Murat Kansu toplantıda yaptığı açılış konuşmasında,“Microsoft Türkiye olarak 25’inci yılımızı kutluyoruz. 1993 yılından bu yana Türkiye’de birçok teknolojik ilki ve dönüşümü birlikte yaşadık. Milyonlarca son kullanıcının hayatına dokunduk. 12 bin iş ortağımızla, 1.000’in üzerinde kurumsal şirketi ve 700 bini aşkın KOBİ’yi en yenilikçi ve güvenilir teknolojilerle buluşturduk. 400 bin bilişim uzmanı eğittik. İş ortaklarımızla Türkiye’de 100 bin kişiye istihdam sağlıyoruz. Şu an 2.000’in üzerinde de yerel girişimi destekliyoruz. Çözümlerimizle ülkemizde filizlenen yerel girişimleri küresel pazarlara taşımayı hedefliyoruz. Bizim hedefimiz burada milyar dolarlık Türk yazlım şirketi yaratmak!” açıklamasını yaptı.

Bunsar

Bunsar perakende sektöründe yapay zeka ile dijital dönüşüm sunuyor. Şirketin görsel ürün aramayı daha akıllı hale getiren uygulaması, aranan nesneye benzer ve satın alınabilir ürünleri buluyor, hatta stil önerilerinde bulunuyor. Gardıroplarımıza yapay zeka getiren yazılım, tüm bunları Microsoft Azure desteğiyle yapmakta. Microsoft’un teknolojik altyapı ve yatırım desteğiyle geliştirilen yazılım, şimdiden uluslararası arenada 5 pazarda kendine yer bulmuş.

Poilabs

Poilabs, Hopi’nin bilgi işlem operasyonlarını Microsoft Azure üzerinden yönetiyor ve  beacon verileriyle Boyner Grubu’nun müşteri sadakati artırımına önemli katkılar sunuyor. Müşteri davranışlarına göre anlık kampanyalar düzenleyebilen yazılım, beacon teknolojisiyle görme engellilerin kapalı alanlarda güvenle ve gerekli bilgilere sahip olarak vakit geçirebilmesini sağlamakta.

Sestek

Kurulduğundan bu yana Konuşma Sentezi, Konuşma Tanıma, Konuşma Analizi, Sesli İmza, Doğal Diyalog ve Chatbot ürünleri geliştiren Sestek, Microsoft Azure platformu üzerinden Türkçe metinleri insan sesi doğallığında seslendiren yazılımlarıyla kurumların müşteri deneyimini zenginleştiriyor. Arçelik’in ‘Asistan’ ürünü de, bu yazılım sonucu geliştirilen inovatif bir dijital asistan.

Broadage

Spor içeriği sağlayıcısı olarak hizmet veren yazılımlara imza atan Broadage, kısa sürede Türkiye’nin en hızlı büyüyen 100 şirketi arasındaki yerini almış durumda. Geliştirilen yazılım, dünya çapında 110 ülkede yılda 100 bin’den fazla spor olayının anlık bilgilerini Microsoft Azure üzerinden güncel olarak sunabiliyor. Türkiye’de birçok yayın organı tarafından kullanılan Broadage yazılımları, Azure’un esnek, güvenilir ve ölçeklenebilir özelliklerinin de yardımıyla uluslararası pazarlara açılmaya başlamış.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
Ankara Üniversitesi, İletişim Fakültesi, Halkla İlişikiler ve Reklamcılık Bölümü mezunudur. Reklamcılığı teğet geçip etkinlik organizasyonuna dalmıştır. 6 senelik Bilişim Fuarı deneyiminden sonra 10 sene de dijital video üretimi, DVD, Blu-ray ve dijital sinema alanında çalışmıştır. SilikonVadisi.tv ve Fragtist'de editörlük yapmıştır. İlgi alanlarının başında anime, manga ve video oyunları gelir...