btbilgi

2011 yılında San Francisco’da kurulan Stitch Fix, yapay zeka kullanımı denilince aklımıza ilk olarak gelmeyecek bir sektörde yer alıyor. Hazır giyim alanında çok farklı bir servis sunan firma, yapay zeka ve insan görevlilerin çabalarını bir araya getirmekte. Bu iki kaynağın stil önerilerini müşterilerine sunuyor ve nihayetinde müşterileri alışverişe bile gitmek zorunda kalmıyor. Çünkü firmanın özel stil aboneliği sayesinde, kendilerine en uygun kıyafetlerden bir seçki her ay kapılarına kadar ulaştırılıyor.

Bir Stitch Fix abonesi ay başında eline geçen kıyafet paketindeki sevdiği parçaları tutabilir. Kalanları ise istediği gibi geri gönderebilir. Bir müşterinin geri yolladığı her kıyafet parçası bir geri bildirim olarak sisteme eklenmekte. Bu da müşteriye bir sonraki hazır giyim paketinde daha uyumlu ve daha çok seveceği bir kıyafet seçmek için, var olan yapay zeka algoritmalarını güçlendirmekte kullanılacak.

Firmanın yapay zeka sistemi ve moda uzmanları bir araya gelerek, her müşterinin vücut ölçülerini, sevdiklerini, tercihlerini, geri bildirimlerini ve dönemin moda trendlerini elden geçirmekteler. Tüm algoritmalar ve uzman görüşleri birleştirilip, her müşteri için alternatif kıyafet olasılıkları hazırlanmakta. Firmada sadece yapay zeka sistemi üzerine çalışan 60 veri mühendisi var. Toplamda ise 4 bin 400 çalışana sahipler, bunların 2 bin 800 kadarı stilist konumunda.

2017 itibarı ile firmanın 2,2 milyon aktif müşterisi ve yıllık 1 milyar dolarlık geliri bulunuyor. Bu da doğru bir yolda olduklarını gösteren güzel bir done. Stitch Fix müşteri memnuniyetini artırdıkça, sistem onlarla ilgili daha çok bilgi topluyor. Müşterilere yollanan kıyafetlerdeki başarı oranı yükseldikçe de, depolarında daha az çeşit ve türden ürün bulunduruyorlar. Bu da her maliyetleri, hem de eforu azaltıyor. Depoda kalıp da belli bir sürede satılamayan kıyafetler ise çeşitli kurumlara bağışlanıyor. Sistemin kendisi ise, yapay zeka ve makine öğrenmenin tüm endüstrilerde ne kadar verimli kullanılabileceğine dair harika bir başarı hikayesi olarak herkesin dikkatini çekmeye uzun süre devam edecek gibi görünüyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.