btbilgi

Google’ın ana şirketi olan  Alphabet’in otonom araç kolu Waymo sağlam adımlarla hedefine doğru ilerliyor. Firma 2017 sonunda yaptığı açıklama ile, bu senenin ikinci yarısında ABD’de bir otonom taksi servisi başlatacağını duyurmuştu. Bu amaçla halen Arizona eyaletinde otonom araç testlerine devam eden Waymo, servisi devreye sokmak amacı ile yeni araçlar sipariş ettiğini aktarıyor. Firma şimdiye kadar kullandıklarının yanısıra, robot taksi olarak dönüştürülecek 62 bin adet daha Fiat Chrysler Pacifica minivan alıyor.

Waymo otonom taksi servisi konusunda uğraşan tek şirket değil. Bu yarışta paylaşımlı taksi hizmeti veren Uber ve lider elektrikli otomobil üreticilerinden Tesla da mevcut. Otomobil endüstrisini yeni bir çağa taşıması beklenen elektrikli ve otonom araçlar, şu anda bunlar başta olmak üzere tüm otomotiv ve teknoloji şirketlerinin odağındaki konulardan. Waymo ilk robot taksi servisini başlatan marka olmak için elini çabuk tutuyor. İlk hizmet alanı olarak Arizona eyaletindeki Phoenix şehri seçilmiş durumda. Buradan başlayarak hizmet alanı başka bölgelere doğru genişletilecek.

Fakat Waymo’nun Fiat Chrysler ile minivan satın almaktan daha büyük bir iş ortaklığı da var. Waymo ilk aşamada otonom taksi servisini devreye sokmak niyetinde. Fakat Alphabet tarafından yapılan açıklamada, iki şirket arasında otonom Fiat Chrysler araçların piyasaya sürülmesi konusunda da çalışmalar devam ediyor. Eğer otonom araçlar Chrysler’in satış noktalarına rakiplerinden önce girmeye başlarsa, bu durum Waymo’yu hem otomotiv hem de teknoloji sektörlerinde önemli markalardan biri haline getirebilir.

Waymo bu ortaklık dışında, Mart ayında yapılan bir başka açıklama ile 20 bin adet de Jaguar I-Pace elektrikli SUV araç satın alacağını söylemişti. İlk otonom I-Pace araç testleri 2018’in sonunda başlayacak ve bu araçlar 2020 civarında Waymo’nun robot taksi servisinde görev yapmaya başlayacaklar.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.