btbilgi

Dünyanın en büyük çipset üreticilerinden olan Arm’ın ürünleri, şimdiye kadar milyonlarca cihazda kullanıldı. Firmanın bazı müşterileri direk referans tasarımlarla çalışırken, bazıları da kendi ihtiyaçlarına göre özelleştirerek cihazlarda yer veriyorlar. Eğer br şekilde “akıllı” bir cihaza sahipseniz içinde bir Arm çipseti, CPU (ana işlemci), GPU (grafik işlemcisi) veya VPU (video işlemcisi) ürünü bulunuyor olması büyük ihtimal.

Firma en yeni duyurusunda 2019’da piyasaya sürülecek akıllı cihazlar için tasarladığı yeni nesil mimarisini ve buna dayalı ürünleri tanıttı. İlk gösterilen Cortex-A76 çipseti, Arm’ın yeni nesil CPU ürünü olarak dikkat çekiyor. Tamamen yeni bir mimari içeren ürün hem performans, hem  de güç tüketimi konularında gelişme gösteriyor. Verilen bilgiye göre bir önceki nesil Cortex-A75 serisi ile karşılaştırılınca performansta yüzde 35 artış, güç tüketiminde yüzde 40 fazla verim ve mobil makine öğrenme becerilerinde 4 katı gelişme olacağı aktarılmakta. CPU serisinin premium sürümleri en gelişmiş 7nm üretim teknolojisi ile hazırlanacak.

Arm’dan 2019 için yeni nesil CPU, GPU ve VPU ürünleri
Kaynak: ARM

GPU tarafında ise firma Mali-G76’yi gösterdi. Halen varolan Bifrost mimarisinin gelişmiş bir versiyonu üzerine inşa edilen bu GPU özellikle oyun ve Sanal Gerçeklik (VR) uygulamalarında kendini gösterecek. Ayrıca makine öğrenme işlemlerinde de ek güç sağlaması için tasarlanmış. Firmanın tanıttığı üçüncü yeni nesil ürün ise bir VPU olan V52 video işlemcisi oldu. Bu seri de 2019’da sıklıkla göreceğimiz 8K UltraHD içerikleri desteklemek için planlanmış. Video işlemci bir videowall ekrana aynı anda 16 adet 1080p çözünürlükte video stream aktarabilecek güce sahip.

ARM bu serinin ilk ürünlerinin 2018 sonunda müşterilere yollanmaya başlanmasını hedeflemekte. Ama bu CPU, GPU ve VPU ürünlerini içeren mobil cihazların piyasaya çıkışı büyük ihtimalle gelecek senenin ikinci çeyreğini bulacak gibi görünüyor. Bu işlemcileri ilk kullanacak cihazların, 2019’un Şubat ayında düzenlenecek Mobil Dünya Kongresi’nde tanıtılması öngörülmekte. Arm işlemcilerinin kullanılacağı cihazlar arasında sadece akıllı telefonlar ve tabletler değil, Windows 10 işletim sistemli ultrataşınabilir hibrit / 2-in-1 bilgisayarlar da olacak.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.